Yeniden Hoş Geldin Babet!

Babet Modası

Babet, 60 ve hatta 80 li yıllarda gençliğin modası olan babetler tekrar geri geldi işte. Babet yine yeniden moda. Hemde cıvıl cıvıl, rengarenk. İlk babet ayakkabı, 1955 yılında deriden imal edilmiş olup plajda giymek üzere tasarlanmıştı.

Her türlü kıyafetin altında farklı bir imaj veren bu ayakkabı türü jean giyeni şirin, elbise giyeni resmi göstermeyi becerebilen, her türlü kıyafetle kombine edilebilen bir sihirbaz gibi adeta. En çok rağbet göreni de el yapımı babetlerdir. Fiyatları biraz yüksektir ancak emek koktuğu için giyene ayrı bir hava verir.

Genç hanımlar arasında yeni trend babet ayakkabılar. Sevenler için, ayağına giydiğiniz zaman hafifliğinden adeta varlığını unutturan, insana toprağı hissettiren, özgürlük hissi veren, adeta giyeni kanatlandıran ve “iyi ki babet ayakkabı almışım” dedirten bir ayakkabı çeşididir babet ayakkabı.

Babet Ayakkabılar, çoğunlukla yaz aylarında, bir mevsimlik aşk misali, genç hanımlar ve kendini genç hisseden bayanlar tarafından tercih edilen ayakkabı modelleri arasında yer almaktadırlar.

Bu ayakkabıları sevmeyenler “ihtiyar ayakkabısı” olarak nitelendirmektedirler ancak uzun boylu bayanlarında ısrarla babet almayı, babet giymeyi tercih ettikleri de bir gerçektir. Tabi herkesin tercih edip giymediği bu ayakkabılar ilk etapta çekici albenisiyle insanları cezbetmekte fakat alındıktan bir süre sonra belki de bir defa bile giyilmeden, rahat olmadığı bahanesiyle ya gardolabın ücra bir köşesine ya da çöpe atılmaktadır.

Piyasa da her yaşa ve keseye uygun, çeşit çeşit, rengârenk babet modelleri mevcuttur. Kalitelisi, adisi, derisi, bezi, incesi, kalını, ucuzu, pahalısı, çocuğu, genç kızı, hanımı,  velhasıl kelam her çeşidi mevcuttur.

Her şey mevsiminde güzeldir ve vakti geldiğinde, mevsiminde olursa, yapılırsa insana zevk verir ve güzel, şık görünür. Şimdi babet ayakkabı giymek zamanıysa giyeceksiniz, sonuna kadar, geçene kadar, bitene kadar, bıkana kadar. Modası geçtikten sonra, tabiri caizse OUT olduktan sonra kimseye bi tat vermez unutmayın.

Bakalım bu seferki babet modası ne zamana kadar devam edecek ve bir daha ne zaman moda olacak kim bilir. Bizler bir daha görebilecek miyiz bu yerden bitme, topuksuz, şirin ve düztaban ayakkabıları.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *