Vps Nedir?

VPS NEDİR?

Sunucu niteliğinde olan bir bilgisayarın fiziksel donanımının mantıksal olarak bölümlenmesi sonucu ortaya çıkan her bir sanal sunucuya verilen genel bir isimdir. Kelime olarak da açılımı; Virtual Private Server şeklinde yer alır. Bu tür sanal sunucuların her birinin üzerinde ayrı ayrı kendine ait mantıksal donanım bileşenleri vardır. Dolayısı ile bir sanal sunucu aynı bir fiziksel sunucu gibi çalışarak üzerinde güvenli ve yalıtılmış olarak işletim sistemi ve sunucu yazılımları barındırır.

Bu sayede tek bir fiziksel sunucu üzerinde fiziksel sunucuların işlevlerini gerçekleştiren birden fazla sayıda sanal sunucu yaratmak da mümkün olabilir. Oynadığınız oyunlar için mesela bu tür sunucular kullanabilirsiniz. Bu sayede de alan adlarınızı garantiye alarak daha temkinli davranmış olursunuz.

Bu sanal sunucuların her birinin üzerinde ayrı ayrı kendine ait mantıksal donanım bileşenleri vardır. Dolayısı ile bir sanal sunucu tıpkı fiziksel sunucu gibi çalışarak, üzerinde güvenli ve yalıtılmış olarak işletim sistemi ve sunucu yazılımları tutuyor. Bu sayede tek bir fiziksel sunucu üzerinde, fiziksel sunucuların işlevlerini gerçekleştiren birden fazla sayıda sanal sunucu yaratmak mümkün oluyor. Fiziksel bir sunucu bilgisayarını mantıksal sunuculara bölümlemek için uygulana metotlar vardır. Bu metotlara da sanallaştırma denir. Amaç sunucu donanım kaynaklarının tam kapasite ile kullanılmasını sağlamak.

Günümüzde bilgisayarlar hardware denen fiziksel kaynaklar açısından çok gelişmiş olması bir fiziksel bilgisayar içersine birden fazla bilgisayar kurmaya yarayan bir sunucudur VPS. Bu şekilde ram, cpu ve hard disk gibi kaynakları çok fazla olan bir bilgisayara VPS programını kullanarak çok daha fazla bilgisayar kurabilirsiniz. Bu kurulan bilgisayarlar da fiziksel sunucunun kaynaklarını ortak olarak paylaşırlar. Mesela; 10 GB ram kapasitesine sahip bir sunucu içerisine her biri 1 GB ram kullanan 10 bilgisayar kurulabilir. Bu kurulan bilgisayarlar gerçekte fiziksel bir görünüme sahip olmadıkları için sanal bilgisayar olarak adlandırılırlar. Kapasiteleri dahilinde de gerçek bilgisayarlardan işlev açısından bir farkları da yoktur. Her birine işletim sistemi yükleyebilir, birbirlerinden bağımsız olarak açıp kapatabilir ve hatta değişik programlar çalıştırabilirsiniz.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *