Vpn Nedir?

VPN NEDİR?

VPN, en kısa ve özet tanımı ile Sanal Özel Ağ ‘ın kısaltılmasıdır. Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltılışıdır yani. Aynı internet üzerinde kurulu bilgisayarların grubundan oluşur. Bu özel bilgisayar ağı, mesela yerel bir ağa fiziksel olarak erişimi bulunmayan, dışarıdaki bir kişi tarafından ağ kaynaklarına erişmek için kullanılır. Yine bunun kadar önemli bir başka amaç olan; güven duyulmayan ağlara bağlanır iken, bağlantıyı şifreli yapmak ve olduğundan daha da güvenli hale getirmek için de kullanılır. Bütün bunlara ek olarak; VPN ‘ler farklı konumlarda kullanılabildiğinden dolayı da kullanıcıları ülkelerin kısıtlamalarından da kurtarır. Yani örnek verecek olursak; yasaklı web siteleri ya da IP ‘ler gibi.

vpn gorseli Vpn Nedir?

Bu arada çok önemli bir bilgi verelim; VPN ‘ler ile bağlantımız şifreli olduğu için, gönderdiğimiz ve aldığımız tüm veriler şifrelenir. Bu da sahip olduğumuz veri dokümanını büyük ve sağlam bir güvence altına alır. Çünkü internet ortamı hele de son zamanlarda ne yazık ki yanlış kullanımlara, yasa dışı yollar ile bilgi sağlamaya, kişi ya da kurumların özel bilgilerini elde etmeye kadar pek çok yasaklı alanın da kilidini açıyor. Aslında bu noktada internet kullanan insanlarda da yavaş yavaş bir hayal kırıklığı, kaygı yer ediyor. Daha önceden ve yakın zamanlarda yaşanmış benzer olaylar da bunu destekler halde. İşte bunun için VPN gibi internet ortamında şifre aracılığı ile güvenliğimiz sağlayan sistemlere ihtiyaç duyarız.

Ancak bütün bu anlattıklarımıza rağmen ve internet kullanıcıların da bu güvenlik şartlarına çok ihtiyaç duymasına rağmen yine de VPN çok kullanılan, sıklık ile tercih edilen bir alan değil. Bunun en büyük nedeni ise; hızlı ve kesintisiz bir VPN hizmetine sahip olmanız için genellikle aylık ücret ödemeniz gerekiyor. Bu durum da internet kullanıcıları için finansal anlamda olumsuz bir durum yaratıyor. Bunun ile birlikte bağlantınız da farklı bir bilgisayar üzerinden yönlendirileceği için, normalde olan internete bağlanma hızınız kadar bir hız olmayabilir. Ama zaman geçtikçe bu durumu da aşabilir, sonra sadece VPN yolu ile interneti kullananlardan biri olursunuz.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *