Varis ve Tedavisi

Önemli bir sağlık sorunu olan Varis, özellikle yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde meydana gelmektedir. Tabi biz sadece burada bu sağlık sorununa en yakın olan yüksek topuklulardan söz etmeyeceğiz. Varis ile alakalı her türlü aydınlatıcı sözcüğü sizlerle paylaşacağız. Uzmanlar, aynı zamanda Varis tedavisinde erken tanının oldukça önemli olduğuna dikkat çekmektedir.

Çok fazla ayakta kalıp nadir bir şekilde oturan bayanlarda özellikle görülen varis görsel sıkıntının yanı sıra sağlık açısından da risklidir.

Bu risk nedir? Diye soranlar olursa; Risk, ismi Venöz yetmezliği olan hastalıktır. Kronik olarak oluşacak bu rahatsızlık varisten daha ciddi bir rahatsızlıktır.

Varis Nedir ve Nasıl Oluşur?

Varisin tanımına gelecek olursak; Tıpta varis, toplardamarın genişlemesine denmektedir. Vücut ağırlığının en çok direndiği kısımlarda görülür. Yani, bacak ve alt kısımlarında görülmektedir. Estetikten ziyade sıkıntılı bir rahatsızlığa dönebileceğinden erken tanı ve tedavi önemlidir.

Varis oluşumunu ele alırsak; Özellikle geceleri belirginleşirler. Buna örnek olarak kramp ve şişlik, kaşıntı ele alınabilir. Geceleri bu tip rahatsızlıklar varis oluşumunun göstergesidir.

Varisin Nedenleri Nelerdir?

Varis, özellikle gebelik döneminde uzun süre ayakta kalma sürecinin hassaslaşması sonucu oluşabilir. Hassasiyetin arttığı bu period dönemlerinde ağrılar, şişmeler görülmektedir. Varisin ileri düzeyinde ayakta şişmeler vb. şekilde görülürler.

Varis Genetik Midir?

Varis genetiktir demek yanlış olmaz. Ancak genetik olsa bile sizin buna çözüm olarak uygulayacağınız bazı önlemler vardır. Bunlar;

-Hızlı kilo alıp vermemek

-Sigara kullanmamak

-Ayakta durmamak (çok fazla)

Ailesinde Varis olan bir kişi bu üç maddeyi uygulamalıdır. Risk durumları aynı zamanda en çok gebelikte olmaktadır. Gebelik döneminde oldukça dikkat edilmelidir.

Uzmanlara en çok sorulan sorudan birisi olan bu soruyu sorup yanıtlayalım.

Varis Tedavisi Nasıl Oluyor?

Varise bağlı olarak tedavi yöntemleri vardır. Lokal anestezi yapılacak uygulamalara ilaveten medikal uygulamalardan da yararlanılmaktadır. Tedavi süreci kesinlikle hastayı üzebilecek şekilde değildir. Oldukça konforlu ve hızlı bir şekilde sonuç alınmaktadır.

Varisi Olan Kişiler Nelere Dikkat Etmeli?

Varisi olan kişiler daha da pekiştirmemek için aşağıda yazacağımız maddelere özen göstermelidir.

-Sıcak su Varisi olanlara asla yaramaz. Sebebi sıcak suyun damarları genişletmesidir. Böylelikle sıcak ile alakalı her şey size risklidir. Uzak durmanızda fayda vardır.

-Yüksek topuklu ayakkabıdan kaçınmalı ve düşük topuklulara yönelmelisiniz. Özellikle spor ayakkabıları tercih etmelisiniz.

-Ayakta durmak zorunda kalanlar arada sırada yürümeli.

-Dolaşımı engelleyecek şekilde elbise, pantolon giymemelisiniz.

-Beslenme en önemli dikkat edilecek durumdur. Hızlı kilo alıp vermemelisiniz. Bunun için dengeli beslenmeli ve kilonuzu korumalısınız.

Uzmanlar varisi olan kişilere masaj ve soğuk suyun iyi geldiğini söylemektedir. Sizde bu şekilde varisi olanları rahatlatabilirsiniz.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *