Uykuda Diş Gıcırdatma

Uykuda diş gıcırdatmanın tıpta ismi Bruksizm dir. Uzmanlara göre stres başta olmak üzere düzensiz beslenme ve egzersizsiz hayat Bruksizm’in yolunu açmaktadır. Gündüzleri iş temposu, akşamları da düzensiz yemek ve uyumak gibi durumlarda sıkça görülür. Uykunun asıl amacı dinlenmek ve zinde kalmaktır. Ancak günümüz şartlarında uykunun amacı sabahı sabah etmek olduğu için bruksizm yani gıcırdatma problemleriyle karşılaşılıyor.

Uykuda diş gıcırdatmanın en önemli faktörlerinden biriside uyku problemleridir. Özellikle iş nedeniyle uykularında sorun yaşayanlarda gözlemlenen bu sorun uyku bozukluğunda özellikle meydana çıkmaktadır.

Sadece diş gıcırdatma olarak meseleyi ele almamak gerekiyor. Çünkü uzmanlar, diş gıcırdamasından sonra hastada horlama ve uykuda konuşma gibi problemlerinde meydana geldiğini açıklamaktadır.

Görülecek o ki uyku, düzenli beslenme ve stresten uzak bir hayat oldukça önemlidir.

Uzmanların açıkladığı verilere göre Türkiye’de %20 oranındadır. Ayrıca bu problemlerden sonra en fazla uyku apnesi görülmektedir. Uyku apnesi son derece önemli bir rahatsızlıktır. Özellikle uykuda nefesi kesilen kişilerin düzenli beslenmesi ve sigara, alkol gibi zararlı içeceklerden uzak durması gerekir. Aksi durumda daha ciddi sağlık problemleri meydana gelebilir.

dis gicirdatma 300x225 Uykuda Diş Gıcırdatma

Uykuda Diş Gıcırdatmanın Çözümü Nedir?

Uzmanlar, her kişi için özel olarak hazırlanan plaklar ile önlendiğini aktarmaktadır. Bruksizm hastaya uygulanacak gece plağı ile önlenebilir. Ancak sadece bu plak değil çeşitli takviyeler ile bu sorundan tamamen kurtulabilirsiniz. Bunun içinde uzman bir hekim ile görüşmelisiniz.

 

Diş Gıcırdaması Nasıl Anlaşılır?

yogun stres yasayanlar uykusunda dis gicirdatiyor 300x156 Uykuda Diş Gıcırdatma

En çok görülen durumlar aşağıda sıralanmaktadır. Eğer sizde de böyle bir durum varsa dişlerinizi gıcırdatabiliyor olabilirisiniz.

-Sabah uyandığınız an iki yanağınız ağrıyorsa

-Rahat esneyemiyor ve ağrılar gün boyu devam ediyorsa

-Özellikle kulak ve baş ağrısı oluştuysa

Bu gibi durumlar eğer sizde meydana geliyorsa muhtemelen bruksizm yani diş gıcırdaması vardır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *