UNESCO NEDİR?

UNESCO NEDİR?

Açılımı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve kültürü Örgütü olarak bilinen UNESCO, 1946 yılında Birleşmiş Milletlerin tarafından kurulmuştur. Unesco dil, din, ırk ayrımı gözetmeden, dünya barışı ve insan haklarına sahip çıkmak amacıyla kurulmuştur. Unesco’nun merkezi Paris’tedir.  Genel Konferans, Yürütme Konseyi, Sekreterlik olmak üzere üç organı olan UNESCO eğitim, bilim ve kültür alanlarındaki amaçlarını kendisine üye olan her devlette kurulan Milli Komisyonlar aracılığıyla gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Yürütme Konseyi; Genel Konferans’a katılan ve hükümetlerince aday gösterilen temsilciler arasından dört yıl için seçilen UNESCO Yürütme Konseyi 58 üyeden oluşur. Genel Konferans, üye devletlerin temsilcilerinden oluşur, 1946-1953 yılları arasında halinde her yıl toplanmışken 1954’dan bu yana iki yılda bir toplanmaktadır. Bugüne kadarsa 33 Genel Konferans toplanmıştır. UNESCO’nun çalışma programlarını kabul eder ve bütçeyi belirler. Sekreterlik ise; Genel Konferansça altı yıl için seçilen bir Genel Direktör’ün yönetimi altında çalışan UNESCO Sekreterliği, eğitim, bilim, kültür ve iletişim bölümlerine ayrılmıştır. Sekreterliğin başlıca görevi, iki yıllık UNESCO programlarının uygulanması için gerekli bütün teknik çalışmaları yapmak, tedbirleri almaktır.

UNESCO kendine bazı görevler belirlemiştir ve bu amaçla çalışmalarını devam ettirmektedir. Bu amaçları söyle sıralayabiliriz;  Cehaleti ortadan kaldırmak için bilime gereken önemi vermek, dünya barışını sağlamak, dil, din, ırk ayrımlarını ortadan kaldırarak memleketler arasındaki kültürleri duyurmak, okul ve kütüphane gibi yerler kurarak bilim araştırmalarına imkan vermektir.

Türkiye’nin Unesco Dünya Kültür Mirası Listesinde Yer Alan Eserleri şunlardır;  İstanbul’un tarihi alanları,  Safranbolu Şehri Karabük, Hattuşaş, Hiti Başkenti Çorum, Nemrut Dağı Adıyaman, Xanthos- Letoon Antalya Muğla, Divriği Ulu Camii ve Daüşşifası Sivas, Truva Antik Kenti Çanakkale, Pamukkale- Hierapolis Denizli, Görme Milli Parkı ve Kapadokya Nevşehir, Selimiye Camii ve Külliyesi Edirne’dir.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *