Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

TÜP BEBEK NASIL YAPILIR?

Hemen hemen her kadının hayali olan bebek sahibi olmak, kimiz zaman çiftler arasındaki bazı sorunlardan dolayı olmamaktır. Çözümü tıpta tüp bebek olarak bilinen ve çocuğu olmayan her çiftin başvurduğu bu tüp bebek yönteminin, nasıl uygulandığına bir göz atalım. En yalın tanım ile kadın ve erkeğe ait üretme hücrelerinin doğal yollarla döllenmediği için vücut dışında döllenmesini sağlama işlemidir diyebiliriz.

Tüp Bebek Nedir?

tup bebek Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır sorusunun cevabını 5 aşamalı başlıklar altında toplayarak açıklamaya çalışacağız.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

1. aşama olarak tedavi olmak için başvuran çiftlerin detaylı olarak incelenmesi gerekir. Tedaviye başvuran hastalara yapılacak olan tedavi aşamaları anlatılır, ve çiftin daha önce geçirmiş oldukları hastalıklar sorulur. Bu aşamada yapılması gereken doktorunuza eksik bilgiler vermemeniz, her şeyi detaylı olarak anlatmanız gerekmektedir. Bu aşamada ayrıca kadın hastanın yumurtalık kapasitesi ve rahmi ile ilgili bilgiler edinmek için çeşitli testler  bunun yanında kan grubu  testi, hepatit ve HIV testleri yapılır. Erkek hastaya ise sperm analizi yapılır. Tüp bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde tedaviye kadın hastanın adetinin 2. veya 3. günde olması gerekmektedir. Tüp bebek yapımı için kaliteli yumurta oluşumunu sağlamak için hormon tedavisine başlanır.  Yumurta oluşumunun düzenli olarak takibi ultrason ile kontrol edilir.

2.aşama yumurta gelişimi ve yumurta oluşumunun takibidir. Bu aşamada yumurtanın oluşumuna göre ilaç dozu arttırılabilir yada aynı seviyede ilaca devam ettirilebilir. Tek bir yumurta hücresini sarmalayan ve onu besleyip koruyan foliküllerin  belirli büyüklüğe ulaşması ve kan östrojen seviyesinin beklenen seviyeye ulaşması yumurtanın olgunlaştığı konusunda habercidir. Çatlatma iğnesi vurulduktan sonra bir sonraki aşama olan yumurta toplama zamanı belirlenir.  Bu süreç kişiden kişiye değişiklik göstereceği gibi genel olarak ortalama 12- 16 gün arasında sürer.

  1. aşama yumurta toplama dönemidir. Bu işlem ağrılı olabileceği için anestezi yapılarak yanı hasta uyutularak uygulanır. Yumurta toplama işlemi 20- 30 dakika sürmektedir ve 10 mm ve daha büyük tüm foliküllerde bulunan sıvılar toplanır. Hasta anesteziden uyandıktan birkaç saat sonra evine gönderilebilir.

4.aşama döllenme işlemi ve embriyo transferi işlemidir. Yumurta toplamı işleminin ardından erkek hastadan alınan spermlerle laboratuvar ortamında döllenme işlemi gerçekleştirilir. Döllenmiş yumurta transfer edilebilecek hale gelene kadar takibi yapılır ve en kaliteli embriyo seçilerek rahim içine transfer edilir.  Bu işlem ağrısız bir işlemdir ve ultrason yardımı ile yapılmaktadır. Transfer işleminden sonra hasta yine  1-2 saat sonra evine gönderilebilir.

Tüp Bebek Nasıl Olur?

tup bebek tupleri 1024x768 Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Son aşama ise bekleme sürecidir. Bu aşamada ilk 2 hafta çok önemlidir. Kadın hastanın stresten ve ağır işler yapmaktan kaçınılması gerekmektedir.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *