Tiyatro nedir? Tiyatrolar Edebi mi olmalı?

Tiyatro insanı insana insan ile ve insanca anlatabilme sanatıdır. Bu anlamda da tarihi çok eskilere dayanan en köklü sanat dallarından biridir. Günümüzde bir tiyatro oyuncusu olabilmek için ise eğitim almak ille de zorunlu değildir. Bu anlamda usta ve hoca sayılacak kişilerin kabul etmesi sonucunda alaylı ya da eğitimli oyuncular olabilir. Tabi ki her iki durumda da olması gereken en zorunlu şey yetenek ve oyuncu disiplinidir.

Sahnede olmak durumunda, sahnenin kendine ait de bir matematiği vardır. Her iyi ve gerçek oyuncu bunu mutlaka iyi bilir. Klasik tiyatro kurallarının yanı sıra mutlaka bilinmesi gereken daha pek çok bilgi de olmalıdır. Bir oyuncu için öğrenmek asla sonu gelen bir şey değildir. Her daim çok iyi bir şekilde gözlem yapabilmek, çevresinde olup bitenlere karşı kayıtsız kalmadan yaşayabilmek, birbirinden farklı yapıdaki insanlar ile de iletişime geçerek daha fazla karakter bilgisine sahip olmak gerekir. Bunlar bir tiyatro oyuncusunun en başlıca görevleridir.

Herhangi bir tiyatro eserinin diğer edebiyat eserlerinden farkı; aynı zamanda sahneye koyularak, konuşularak ve canlandırılarak da insanlara iletilmesidir. Bunun dışında olan tüm edebi eserler sadece okunmak için yapılır. Ama bir tiyatro eserinin temel amacı canlandırılmaktır.

Tiyatro oyunlarının hepsine metin denir. Bu metinleri yazan kişilere de metin yazarı ya da oyun yazarı denir. Tiyatronun içinde oyun yazarı, yönetmen, oyuncular ve teknik kadronun yanında bir de dramaturglar vardır. Onlar da gerektiği zamanlarda oyunun çözümlemesini sağlayarak, her oyuncunun oynadığı karakter ile ilgili daha fazla bilgi birikimine sahip olmalarını sağlar. Gerçi oyuncular bunu her ne kadar kendileri yönetmenlerinin onayı kapsamında yapacak olsalar da; oyunun genel olarak nasıl bir alanda olduğu, verilmek istenen düşünce ve sonuç ile ilgili, aynı zamanda oyunun seyirci karşısında nasıl görüneceği konusunda da bütün kadroyu fikir sahibi yaparlar.

Tiyatro tanım olarak da, içerik olarak da çok geniş bir alana sahiptir. Bu alanda pek çok farklı sanat dalları ile de ilişki halinde olup, esin kaynağı da olmuştur.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Yorumların YüzdesiYorum Bırak

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *