Tırnaklardaki Şekil Bozuklukları

Tırnaklardaki Şekil Bozuklukları

Etiketler:Tırnaklardaki Şekil Bozuklukları, Tırnak Şekil Bozuklukları, Tırnak Bozuklukları, Tırnak Yamukluğu, Tırnak, Tırnak Sağlığı

Tırnaklardaki şekil bozuklukları çok çeşitli faktörlere bağlıdır. Her şeyden önce bunun sebebini tespit etmek için bir cilt uzmanına görünmek en doğru seçenek olacaktır. Çünkü en başta mantar hastalığı gibi mikrobik hastalıklar genellikle olan bölgede sarı bir hal almaya, koyulaşmaya ve tırnakların uzamasını geciktirir. Renginin koyulaşmasına sararmasına neden olur. Bundan sonra da egzama gibi hastalıkların seyrinde özellikle el egzamalarında tırnak diplerinin de tutulması tırnak köküne zarar verdiğinden tırnakların uzama döneminde enine çizgili, girintili çıkıntılı bir hal almasına sebep olur.

Tedavi Yöntemleri

Konunun uzmanına başvurulduğu zaman geri döndürülebilecek bir problem varsa mantar hastalığı ya da egzama gibi bunları kolayca tedavi etmek mümkündür. Ancak kalıcı olarak tırnak kökünün bozulması ve devam eden yaş çoğalmasında sonra özellikle boyuna çizgilerin olması maalesef geri döndürülemeyen problemlerdir. Bunlar ancak tırnakların üzerine sürülebilecek bazı cilalarla kamufle edilebilmektedir.

Tırnak Güçlendirme

Güçsüz tırnakları vücudun sağlığının bir göstergesidir. Dolayısıyla eğer tırnaklar çabuk kırılıyorsa ya da uzamıyorsa vücutta bazı eksikliklerin alarmı verilmektedir. Tırnakların güçlenmesi için vücudun güçlenmesi gerekir. Bol bol protein içeren besinler alınmalıdır. Kalsiyumdan zengin besinler tüketilmelidir. Tüm bunların yanı sıra haftalık ve günlük bakımlar yapılmalıdır. Tırnakları günlük işlerde kullanmamak gerekmektedir. Tırnak cilasına katılacak olan birkaç damla limon suyu tırnakların güçlenmesine katkıda bulunacaktır. Tırnaklara yağlı kremlerle masaj da yapılabilir.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

igar

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *