Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

Zamanlama olarak Yatsı namazından sonra daha uyumadan veya biraz uyuduktan sonra kılınan nafile bir namazdır Teheccüd namazı. Bir başka anlamı ile gece namazı olarak da adlandırılan bu nafile namazda bir miktar uyuyup da kalkılıp kılınır ise “teheccüd” anlamını alır.

Teheccüd namazı iki rekât ile on iki rekât arası bir nafile namazıdır. İki selamda bir selam verilmesi çok daha makbuldür. Teheccüd namazı, Rasul-i Ekrem efendimize vacip yani farz hükmündeydi. Bu namaz O’nun ümmeti için de sünnet-i müekkededir.

“Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önce ki Salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti Allah’a yakınlık, günahlara kefaret olup, insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır.”

“Teheccüd yani gece namazı ne zaman kılınır” sorusunu da yanıtlamaya çalışalım; teheccüd yani gece namazı; gecenin üçte ikisi geçtikten sonra imsak vakti girinceye kadar kılınan nafile bir namazdır. Teheccüd uykuyu terk eylemek, uyanmak demektir. Bazı görüşlere göre teheccüd namazını kılmak için ille de bir süre uyuyup, uykudan kalkmak gerekir.

teheccud namazi 1024x714 Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

Peki, teheccüd namazı nasıl kılınır?

Birinci rekât:

Niyet edilir. (Niyet ettim Alla rızası için nafile namazımı kılmaya.)

Daha sonra “Allahu Ekber” diyerek tekbir alınır.

Tekbirden sonra eller bağlanır, kıyamda yani ayakta iken secdeye doğru bakılır sadece. Bu şekilde Sübhaneke okunur. Euzu besmele çekilir, Fatiha suresi ve bir zammı sure okunur.

Daha sonra Allahu Ekber diyerek rükuya varılır. Burada üç defa “Sübhane rabbiyel-azim” 3 kere denir ve doğrulurken de yine 3 defa olmak üzere “Semi ‘allahü limen hamideh” denerek rükûdan kalkılır ve tam doğrulunca da “Rabbena lekel-hamd” denilir.

Sonrasında ise “Allahu Ekber” diyerek secdeye varılır. Secdede 3 defa “Sübhane rabbiyel –a’la “denir. “Allahu Ekber” denilerek secdeden kalkılır ve burada “Sübhanallah” diyecek kadar oturulur. Sonra yine “Allahu Ekber” diyerek secdeye varılır, “Sübhane rabbiyel- a’la” 3 kere söylenir.

Bu şekilde birinci rekât tamamlanmış olur.

İkinci rekât:

“Allahu Ekber” diyerek birinci rekâttan ayağa kalktığımızda besmele çekeriz, ardından Fatiha ve bir zammı sure okuruz. Tıpkı birinci rekâtta olduğu gibi doğru şekilde rükû ve secdeleri yaptıktan sonra, son oturuşta yani diğer bir adı ile “tahiyyata oturduğumuzda” “Allahu Ekber” diyerek başımızı secdeden kaldırırız.

Diz üstü oturup, sıra ile Ettehıyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik, Rabbena ve Rabbenağfirli dualarını okuruz.

Dualarımız bitince selam veririz. Bunun için de başımızı önce sağ tarafa çevirerek “Esselamü aleyküm ve rahmetullah” deriz. Sonra da sol omzumuza bakarak “Esselamü aleyküm ve rahmetullah” deriz. Namazda selam verirken sadece omuzlarımıza bakar, başka bir şeyi asla görmeyiz.

Bu şekilde teheccüd yani gece namazının iki rekâtı tamamlanmış olur. Eğer kişi bunu 4-8 rekât arası daha fazla kılmak istiyorsa tamamlamak için yine aynı şekilde devam edebilir.

Gece namazı yani teheccüd namazı ile ilgili bir iki hadis de yayınlayalım;

“Geceleyin kalkıp namaz kılan, hanımını da kaldıran, kalkmaz ise yüzüne su serpen kişiye Allah rahmet etsin. Aynı şekilde geceleyin kalkıp namaz kılan, kocasını da uyandıran, uyanmaz is yüzüne su serperek uyandıran kadına da Allah rahmet etsin.” (Ebu Davud , Tatavvu, 18, Vitir, 13)

“Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti Allah’a yakınlık, günahlara kefaret olup, insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır.” (Tirmizi, Deavat, 101)

İşte teheccüd yani gece namazının açıklaması da bu şekilde olmaktadır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *