Şükür Namazı Nasıl Kılınır?

Hepimiz bu hayatta azdan çoktan bir yer kaplıyoruz. Her birimizin ayrı karakterleri, yaşam öyküleri var. Ailelerimiz, huyumuz, sevdiklerimiz, istemediklerimiz ve bir de tabi ki hayallerimiz, isteklerimiz var. Bu istek ve hayallerimiz bazen kısalık bir zaman diliminde gerçek hale geliyor. Bazen de daha uzun bir zaman diliminde olumlu sonuca kavuşuyoruz. Ancak her iki durumda da sonunda yaşadığımız mutluluktan dolayı mutlu olabilmeyi, razı gelmeyi, en önemlisi de şükredebilmeyi öğreniyoruz. Kişi daha çocukluk yaşlarından itibaren zaten bunun bilincinde olarak yetişir ise ileri ki yaşlarında yetişkin olduğunda da mutlu olmayı, yetişebilmeyi ve tabi ki şükredebilmeyi öğrenir.

Şükredebilmek! İnsan faziletleri içinde muhakkak en hakiki olan huylardan biridir. İşte bu güzel duyguya daha da anlam kazandırabilmek için dinimizde yeri düşünülmüş bir namaz da vardır. O da; şükür namazıdır.

Şükür namazı; nafile namazlardan biridir. Başımıza gelmiş herhangi bir olumsuzluktan, kötü olay ya da felaketten iyi olarak kurtulduğumuzda, beklediğimiz güzel bir şeyi elde edince bütün bunları bize sunan Allah’a şükretmek için kıldığımız bir namazdır. Şükür namazının zamansal olarak belli bir vakti ya da günü yoktur. Bütün namaz vakitlerinde iki rekât ya da daha fazla kılınmak isteniyor ise ikinin katları şeklinde kılınmaya devam edilir. Bir de şunu belirtelim; şükür namazında okunması gereken zorunlu bir dua ya da sure yoktur.

Gelelim şükür namazı nasıl kılınır? Sorusuna…

Birinci rekât:

Öncelikle niyet edilir. (Niyet ettim Allah rızası için şükür namazı kılmaya)

Daha sonra tekbir getirilir. (Allahu Ekber)

Sırası ile Sübhaneke, Euzü Besmele, Fatiha- Zammı sure okunur.

Rükuya varılır. (Sübhanerabbiyelazim)

Secdeye varılır. (Sübhanerabbiyelala)

Bu şekilde şükür namazının ilk rekâtı tamamlanmış olur.

İkinci rekât:

Besmele çekilir, ardından Fatiha suresi ve zammı sure okunur.

Rükuya varılır.

Secde yapılır. Bu son oturuşta kalkmadan; Tahiyyat, Allahümme Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur.

Sağa ve sola selam verilir.

İşte şükür namazı bu şekilde kılınan bir nafile namazıdır. Dinimizin bize sunduğu o kadar çok güzellikler ve kolaylıklar var ki… Nafile namazlarımızın her biri çok derin anlamlı ve manalı. Allah ile kulunun arasında ki o özel bağı güçlendirecek o kadar pek çok ibadet var. Bazen günlük yaşamımızda basit bir şekilde sonuçlanan ve istediğimiz bir şeyi bize veren herhangi bir yakınımıza çok içten ve özenli olarak teşekkür etmeyi biliyor isek; mutlaka bizlere dünyaları sunan ve hediye eden yüce Allah’a çok daha fazla ve içten teşekkür edeceğiz, şükredeceğiz.

Nafile namazları içinde olan tüm namaz çeşitleri elbette çok değerlidir. Her birinin kişinin hayatı için büyük anlamları ve gerekliliği vardır. Hepsi de bir Müslümancın hayatında en az bir kez yapması gereken güzel ibadetler. İşte şükür namazı da insan maneviyatını güçlendirmek, mutlu olabilmek, şükür edebilmek duygularını bize her daim aşılamak için yapılacak en güzel ibadetlerden biri. Yeter ki bizler şükür etmeyi bilelim. Yeter ki ellerimizi bir tek yüce Allah’a açıp, hayrı da şerri de ondan bilelim.

Tabi bu noktada şunu da özellikle belirtelim ki; Allah’a şükretmek bir tek şükür namazı ile de olmaz. Kişi istediği sürece şükrünü ve minnetini anlatabilmek için oruç tutabilir, sadaka verebilir, çocuk sevindirebilir, yetim doyurabilir, kurban kesebilir, Allah’ı zikir edebilir. Bunların hepsi de kulun Allah’a karşı olan olumlu duygusunu, teşekkür isteğini baki kılar.

İçten yapılan her duaya, her iyiliğe, bir tek Allah rızası için yapılan her ibadete zaten o büyük güç sahibi YÜCE ALLAH da cevap verecektir.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *