Stres Nedir?

STRES NEDİR?

STRES NASIL OLUŞUR?

Günlük hayatta herkesin sık sık karşılaşabileceği, kişinin çevresiyle ilişkilerini bozan, kişiyi ruhen yıprattığı kadar bedenen de yıpratan sıkıntı veya zorlanma durumu stres olarak tanımlanmaktadır. En kısa tanımıyla vücudun çeşitli içsel ve dışsal uyaranlara verdiği otomatik tepkidir. Stres hayatın bir parçası olarak kabul edilmektedir. Çünkü insanlar yaşadıkları çevrede olup bitenlere karşı duyarlı davranmadan yaşayamaz ve bu duyarlılık insanları strese sürükleyebilmektedir.

Stres altında olup olmadığınızı anlamak için kendinize şu soruları sorabilirsiniz. Sabahları yorgun uyanıyor gün içinde kendimi yorgun hissediyor muyum? Herhangi bir konuya, işe odaklanmakta zorluk çekiyor muyum?  Sıkça başım ağrıyor bunun sebebi stres olabilir mi?   Olaylar karşısında aşırı tepkiler veriyor muyum? Daha öne yapmaktan zevk aldığım işleri yapmak bana yine aynı zevki veriyor mu? Kendinize bu soruları sorun ve samimi cevaplar verin.  Eğer verdiğiniz cevaplar sizin stresli olduğunuzu işaret ediyorsa, stresle baş etmenin yollarını arayın. Size birkaç küçük ipucu verelim.

Stresle baş edebilmenin en iyi yolu, her şeye vakit ayırmayı öğrenmektir. Örneğin öğrenci iseniz ders çalışma sorumluluğunuzu yerinize getirdikten sonra kendinize zaman tanıyın. Spor yapın, arkadaşlarınızla sinemaya veya kahve içmeye gidin. Kendinizi mutlu etmek için sevdiğiniz şeyleri yapmaya vakit ayırın. Beslenmenize dikkat edin.  Kahve, kola gibi kafein oranı yüksek içecekleri tüketiyorsanız azaltın. Bu sizi daha enerjik ve zinde yapacaktır. Her olay karşısında olumlu düşünebilmeyi, iyi tarafından bakabilmeyi öğrenin.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *