Spermlere Zarar Veren Durumlar

Sperm Kalitesini Düşüren Ürünler

Spermler genç yaşta başlayıp evlilik çağına kadar geçen sürede oldukça önemli yer arz eder. Çünkü birçok çocuk sahibi olamayan kişilerde sağlıksız beslenilen ve yaşanan bir hayat vardır. Her gün belki yediğiniz ya da maruz kaldığınız durumlar/ürünler spermlerinizi mahvediyor olabilir.

Uzmanların tavsiyeleriyle birlikte nelerin zararlı olduğunu yazacağız. Bu ürünler ya da maruz kalınan durumlar sperm kalitesini azaltmaktadır. İlerleyen yaşlarda ciddi sıkıntılara yol açabilir. Yani bu durumda çocuk sahibi olmayı kendiniz engellemiş olursunuz.

Bir araştırmaya göre %40 oranında erkeklerde kusur bulunmaktadır. Yani çocuk sahibi olamamanın %40 ı erkeklerden kaynaklıdır. Uzmanlar, bu durumun erkeklerin kullandığı ürünler, yiyeceklerden kaynaklandığını açıklamaktadırlar.

Özellikle ülkemizde sıklıkla kullanılan, hatta yastık altlarına katılan cep telefonları radyasyon yaydığı için son derece sağlıksızdır. Erkeklerde özellikle kısırlığa neden olabilir.

Vücut Bakım ve Cilt Bakım Ürünleri

Uzmanlar bu ürünlerin oldukça zararlı olduğunu söylemektedir. Tabi hepsinin değil, birçok üründe bulunan kimyasallardan dolayı zararlı oldukları söylenmektedir. Özellikle aroma ismi verilen kimyasallar son derece zararlıdır. Bu zararlı kimyasal maddeler sperm kalitesini düşürür. Ayrıca hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre saç dökülmesine bile neden olabilmektedir.

Özellikle plastik ürünler sakıncalıdır. Aroma, asetat gibi içeriğe sahip olunan ürünleri kesinlikle kullanmamalısınız.

Plastik Kap ve Plastik Şişeler

Uzmanların bir diğer dikkat çektiği konu ise plastiklerdir. Ülkemizde şuanda hemen her şey plastiktendir. Evinizde bulunan yemek katma kapları bile plastikten olduğuna göre sperm kalitesini düşürmek için başka bir şey aramaya gerek yok diyen uzmanlar, bu gibi durumları kesinlikle kabul etmemektedir. Yani sizler evinizde plastiği azaltmalısınız. Yüksek dozda kimyasal madde içeren bu plastikler su ve meyve suyu gibi içeceklerle karışık vücuda girebilmektedir.

Uzmanlar cam sağlıktır sloganını savunup, sizlerinde cam şişelerden yararlanmanızı önermektedir.

Konserve Yiyeceklerin Zararları

Özellikle bekar erkeklerin tercihi olan konserve yiyecekler plastikler gibi zararlıdır. Uzun süre muhafazaya maruz kalan yiyecekler kimyasal maddelerle birlikte vücuda hücum ederler. Bu tür yiyecekler erkeklerde iktidarsızlığa neden olabilmektedir. Yani sadece sperm kalitesi düşürmekle kalmıyor, isteksizliğe kadar ilerliyor.

Uzmanların tavsiyesi her meyve ve yiyeceğin kendi mevsiminde taze olarak tüketilmesidir.

Cep Telefonunun Zararları

Uzmanların en çok üzerinde durduğu konulardan birisi cep telefonudur. Birçok araştırma konusu olan telefon, yaydığı radyasyon sonucunda sperm kalitesini düşürdüğü kesin olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca uzmanlar, sperm kalitesinden sonra dna bozulmalarına kadar ilerleyebilecek radyasyonun zararlarını anlatmaktadır.

Cep Telefonunun Zararlarından Nasıl Kurtuluruz?

Uzmanlar telefonu bırakmayı önerse bile mecbur olanlara cepte taşımak yerine daha uzak (çanta gibi) yerlerde taşımayı uygun bulmaktadır. Özellikle genital bölgeden uzak durması konusunda altını çizmektedirler.

Tarımsal İlaçlarda Sperm Kalitesini Düşürür

Uzmanlar, böcekleri, haşereleri uzak tutmak için bir takım kimyasal kullandıklarını ve bunun spermler için son derece zararlı olduğunu söylemektedir. Yapılan araştırmalar tarımda çalışanların daha çok etkilendiğini kanıtlamıştır.

Evin Temiz Olması da Son Derece Önemlidir

Evet, son olarak uzmanların tavsiyesine ev temizliğini de ekliyoruz. Evde hiçbir şekilde toz olmamalıdır. Çünkü tozlar hemen her kimyasal maddeye bulaşır ve eve girerler. Solunum yoluyla da vücuda girerler. Bu gibi durumlarda evinizi her zaman kapalı tutmalısınız. Özellikle ağzınızı fazla açmamalı ve bir şeyler tüketirken havanın girmemesine dikkat etmelisiniz.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *