Soğuk Havalarda da Ayak Mantarı Oluşabilir mi?

Uzmanlar en çok soğuk havalarda mantar oluşuğunu belirtmektedir. Bunun sebebi tabiî ki uygunsuz ayakkabı seçimidir. Kışın gelmesiyle birlikte bot, çizme vb. ayakkabılar, havanın içeri girmesini engelleyerek mantara davetiye çıkartırlar.

Soğuk Havalarda Ayak Mantarı Riskine Dikkat Edilmelidir

Uzmanlar, soğuk havaların gelmesiyle giyilecek botların içeri hava almaması nedeniyle %100 mantara davetiye çıkardığını açıklamaktadır. Buna göre en çok yaşlılarda olmak üzere, bağışıklık sistemi zayıf kişilerinde ayak mantarına yakalanması kaçınılmazdır.

Yani, en çok iki grup mantar riskiyle karşı karşıyadır.

Yaşlı insanlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda bu mantar kızarma, kaşınma, soyulma, kabarma gibi tepkiler vermektedir.

Ayak Mantarı Bulaşıcı mıdır?

Evet, ayak mantarı ortak kullanılan eşyalar ile bulaşabilir. Buna göre herkesin kendine özel eşyaları olmalıdır. Eğer herhangi bir şüpheniz varsa uzman bir hekime gitmenizde fayda vardır. Bulaşıcı olmasından kaynaklı hemen her yerde temizliğe özen göstermelisiniz.

saglikli ayaklar Soğuk Havalarda da Ayak Mantarı Oluşabilir mi?

Sağlıklı ayaklar için ayak bakımına dikkat edelim!

Hangi Durumlar Ayak Mantarı Oluşturur

Özellikle sert ve sıkı ayakkabılar mantara davetiye çıkartmaktadır. Ayakkabı ortopedik ve yumuşak olmalıdır. Aksi durumda ayakta hem mantar hem de nasır oluşabilir. Dar ayakkabılar, kan dolaşımını etkilediği için baka rahatsızlıklara da sebebiyet verebilir.

Uzmanlar, nasır oluşumunun sürtünmeden kaynaklandığını açıklamaktadır. Buna göre sürtünmeyi en hafife indirebileceğiniz yöntem olarak ortopedik ürünlere yönelmelisiniz. Bu yöntem ile nasır ve mantara yakalanma en aza inmektedir. Ayak topuklarının sert olduğunu görüp, hissediyorsunuzdur. İşte bu cildin kendini korumasıyla alakalıdır. Cilt kendini koruduğu için sertleşir. Ancak siz fazla ayakta kalmıyorsanız topuğunuz yumuşak olur. İşte nasır oluşumu bu şekilde olmaktadır.

Baskı uygulanan bölgeden baskıyı kaldırmak ayak sağlığı için oldukça önemlidir.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Kışın ayakların çorap giymesi ve kapalı olması durumu ayak kokusunun başlangıcıdır. Bu durumda pamuklu çoraplar giymek oldukça yararlı olacaktır. Naylon çoraplar kesinlikle sağlıksız ve terlemeye meyillidirler Ayrıca işten döndüğünüzde ayakları ılık su ile yıkamalı ve iyice kurulamalısınız. Eğer hassas bir cildiniz varsa ayaklarınıza nemlendirici rahatlıkla sürmelisiniz. Oldukça faydalı olacak olan bu nemlendirici egzama, sedef, diyabet gibi rahatsızlıkları olanlarda her zaman tekrarlanmalıdır.

Ponza Taşı Faydalı Mıdır?

Ponza taşı faydalıdır. Ancak ponza taşı çatlamış ayaklarda faydalı değildir. Çatlamış ayaklarda ponza taşı mantara, enfeksiyona sebep olabilir. İlerlemiş durumlarda uzman bir hekime başvurmak gerekmektedir.

Tırnak Kesimi Son Derece Önemlidir

Uzmanlar, son olarak tırnak kesiminin önemini bir kez daha vurguluyor. Yanlış tırnak kesimi mantar oluşumunun en büyük başlangıcıdır. Buna göre ayak tırnakları düz kesilmeli ve her gün temizlenmelidir. El tırnakları da yuvarlak kesilmelidir. Burada en önemli unsur tırnak makasıdır. El tırnağınızı kestiğiniz tırnak makası ile ayak tırnakları kesilmez. Yani her iki bölgeye göre tırnak makası bulundurmalısınız. Haftada bir defa bile olsa bayanların ayak peeling yaptırmaları son derece sağlıklı olacaktır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *