Senaryo Nasıl Yazılır?

senaryo nedir?

Sinema sektörünün kullandığı bir yazı türüdür, senaryo filmin kağıt üzerindeki ilk hali olmakla beraber televizyonda gösterilmek üzere çekim için hazırlanan yazıdır. Senaryonun önemi sessiz film döneminde başlamıştır, sinemada yazarın, oyuncunun, yönetmenin ve izleyenlerin üzerinde etki eder. Edebi değeri yoktur çünkü o haliyle seyirci karşısına çıkmaz.

Senaryo, bir filmin hazırlanmasının ilk adımıdır önce senaryo yazılır, sonra stüdyo çalışmalarına başlanır daha sonra laboratuar işleri yapılır. Senaryo uzun soluklu yazıdır içerik olarak bir çok öyküden oluşmuştur, yazarın yaşamından sunduğu olaylar, oyuncu, stüdyo, yönetmen ve teknik elemanlar ile çok kalabalık bir grup çalışması sonunda senaryonun gerektirdiği koşullar yaratarak seyirciye sunulmasıdır. Yapılan çalışma hem göz, hem eylem sanatıdır.

Senaryonun öğeleri; kişiler, olay ve durum, yer, zaman, oyuncular, yönetmen ve izleyicilerdir.

Kişiler;  senaryoda geçen kişilerin ilgilerine göre birinci derecede ve ikinci derecede önemli kişiler diye ayrılır. Bazı senaryolarda olay hayvanların başından geçmiş gibi anlatılır. Yazar kişileri doğal ve toplumsal çevre içinde verir onları çevresinden soyutlamaz, tip veya karakterler çizer.

Olay-durum; İnsan hayatında karşılaştığı, her durum konu olabilir. Senaryoda olay planı serim, düğüm, çözüm olmak üzere üç bölümdür.

Yer; her yer  mekan olarak seçilebilir. Ev, işyeri, bahçe, deniz, denizaltı, orman ve hatta hayali mekanlar yaratılabilir.

Zaman; senaryoda kronolojik zaman, düğüm, sonuç, düzensiz zaman anlatımı öğelerinden biri seçilebilir.

Oyuncular; rol yapan erkek ise aktör bayan ise aktris adını alır günümüzde her ikisine birden oyuncu terimi kullanılmaktadır. Oyuncular canlandırdıkları role uymak için kostüm giyer, aksesuar kullanır ve makyaj yaparlar. Oyuncular rolünün gerektirdiği her türlü kılığa girebilir senaryoya sadık kalarak oyuna kendilerinden de bir şeyler katarak oyunu daha cazip hale getirebilir.

Yönetmen; senaryoya uygun olarak geçen konuyu oyuncuların oynarken koordinesini sağlar, iyi bir oyun ancak bu şekilde sağlanır.

İzleyiciler; filmin başarısını gösteren unsurdur izleyici sayısı ile orantılıdır. Sinema filmlerinin başarısı  gişe hasılatı ile ölçülmektedir. Televizyon dizilerindeki başarı oranı ise reyting ile ölçülür.

Senaryolar üzerinde çalışılan belgelerdir hep aynı formata bağlı kalırlar.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *