SAP Nedir?

SAP’ın açılımı Systems Analysis and Program Development dır. Yani SAP Sistem Analizi ve Program Geliştirme anlamına gelmektedir.

Sap, 1970 li yıllarda IBM ‘den ayrılan beş kişinin oluşturduğu bir alman şirketidir. Şirket olarak içeriği yazılım üzerinedir. Yani SAP, bir yazılım şirketidir. Şirketlerin yavaş yavaş finans bölümünün bilgisayar ortamına dökülmesi üzerine çalışmaya başlamışlar. Daha sonra da muhasebe içeren bir çözüm sunmuşlardır. Yazılım üzerine pek çok çözüm ürettikleri için de bu alanda hizmet bekleyen pek çok müşterileri olmuştur. İlk yazılımlarını 1973 yılında tamamlamışlar ve bu yazılımı 40 şirket tarafından kullanılmasını da sağlamışlardır. Bugün ise geldikleri noktada tüm dünyada 120 den fazla ülkede onların yazılımlarını kullanmaktadırlar. Bu da geçen yıllar içinde elde edilmiş çok büyük ve güzel bir başarıdır.

Ülkemizde de çok büyük bir yere sahip olan SAP, ülkemizde en büyük 500 şirketin arasında yer alarak, pek çok şirkete yazılım destek hizmeti vermektedir. Bu şekilde bugüne kadar firmaların çok olumlu görüşlerini kazanmış ve çalıştığı tüm firma müşterilerine fazlaca katkı sağlamışlardır.

sap in acili almanya binasi 1024x795 SAP Nedir?

SAP’nin Merkez Binası (Walldorf-Almanya)

SAP ‘ın içindeki fonksiyonel bölümler çeşitli organizasyonlar arasında; araştırma ve geliştirme, iş sahası aktiviteleri ve müşteri desteği bulunur. SAP Labs genelde ürün geliştirme alanında uzman iken, iş sahası aktiviteleri ise SAP ‘ın aktif olduğu her ülke içinde bulunmaktadır. SAP Labs, SAP ‘ın araştırma ve geliştirmelerinin gerçekleştiği ana firmaya bağlı bir kurumdur. SAP ‘ın geliştirme organizasyonları dünyanın çeşitli bölgelerine yayılmıştır. Çoğu SAP Labs bölgeleri de faaliyet göstermektedir.

SAP yazılım ve benzer destek anlamında her ihtiyacı karşılamak için kendi içinde bölümlere ayrılmış ve bunlara da modüller demiştir. Kendisini meydana getiren modüller dediğimiz parçalardan oluşuyor yani. Her bir modül için ayrı ayrı uzmanlar yetişmekte ve çalışmaktadır. Genel olarak belli modeller olsa da; her şirket için özel olarak ihtiyaç ve istekler doğrultusunda analiz, araştırma yapılmaktadır. Daha sonrasında ise ona göre uygun gelecek olan özel bir yazılım oluşturulmaktadır. Sonuçtan anlayacağımız gibi parça birleştirmesi yapılmakta ve bu anlamda genel hizmet sağlanmaktadır.

Bundan sonra ki zaman diliminde de aynı sistem ve teknoloji ile çalışacakları, bundan da memnun olacak pek çok şirketin olacağı günler yaşanacaktır mutlaka.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *