Sağlıklı ve Kolay Uzayan Saçlar için Nasıl Beslenilmelidir?

Sağlıklı ve Kolay Uzayan Saçlar için Hangi Gıdalar Tüketilmelidir?
Her kadın saçlarının güzel görünmesini ister. Sağlıklı, dolgun ve parlak görünümlü saçlar, ideal çekicilik ve güzelliğin ölçütlerinden birisidir. Saçların sağlıklı olması için her ne kadar düzenli olarak bakım yapılması gerekliyse de güçlü ve dolgun saçların temel şartı düzenli ve dengeli beslenmedir.

Saç dipleri, gıdalardan aldığımız vitamin, mineral ve antioksidanlar yoluyla beslenir.  Sağlıklı saçlar için ne yemeliyiz? Saç dökülmesine hangi besinler iyi gelir? Daha sağlıklı saçlara sahip olmak için şu beslenme önerilerine öğünlerinizde mutlaka yer verin:

Antioksidan açısından yüksek gıdalar tüketin
Antioksidanlar, vücudumuza solunum yoluyla aldığımız ve cildin yaşlanmasından kalp damar rahatsızlıklarına, saç dökülmelerinden kansere dek çok çeşitli sorunların sebebi olan zararlı serbest radikallere karşı bedenimizi korurlar. Serbest radikallerin saç sağlığını bozan etkilerini en aza indirmek için antioksidan açısından  zengin olan bir beslenme düzenine uyun. Yemeklerinizi zeytinyağı ile yaparak, her sabah kahvaltınızda zeytinyağı da bulundurarak bedeninize büyük ölçüde antioksdan alırsınız.

Protein Ağırlıklı Beslenin
Proteinler, sağlıklı saçlara sahip olmanız için son derece gereklidir.   Ayrıca, protein saçınızın hızlı uzamasında etkilidir. Baklagiller en önemli protein kaynaklarıdır.

Demir Saç Dökülmelerini Azaltır
Demir bakımından yeterli beslenme, saç dökülmelerini azaltarak, saç tellerinde  koparak kırılmaları engeller. Demir eksikliği direk saç dökülmelerinin sebebi olabildiği gibi, saç köklerine oksijen gitmesini yavaşlatarak, mevsim değişiklikleri stres gibi sebeplerle yaşanan dökülmeleri hızlandırabilir. Saçlarınızın sağlığı için yeşil yapraklı sebzeleri yeterli miktarda tüketerek bedeninize demir takviyesi almanız gerekir.

Saçlarınız İçin Yoğurt Yiyin
Yoğurt, içeriğinde bulunan yüksek oranda kalsiyum ile saçları besleyerek, hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Beslenmenizde yoğurda yer vererek, saçlarınız için gerekli kalsiyumu sağlayabilirsiniz.

Havuçla Saç Derinizi Koruyun
A vitamini açısından zengin olan havucun düzenli tüketimi, saç derinizin sağlıklı olmasını sağlar. Havuç, düzenli olarak yenildiğinde saçlarınızın kolay uzamasına yardımcı olur ve saç kırıklarını engeller.

Saçlarınız için E vitamini
Beslenmenizde yeterli oranda E vitamini alarak hem cildiniz hem de saçlarınızın sağlığını koruyabilirsiniz. Saçların sağlıklı şekilde, kırılmadan uzaması   için kuruyemişler yoluyla yeterli E vitamini takviyesi alın.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *