Saçkıran Hastalığı Nedir?

Aslında tıpta ismi alopesi areatada olarak bilir. Saçların farklı bölgelerinde hızlıca dökülmeler görülerek kendini göstermektedir. Bu hastalık öyle sıkça görülen bir hastalık değildir. Ancak nadiren de olsa görülebilmektedir. Hastalık nedenleri araştırıldığında iki türlü meydana getiren unsur tespit edilmiştir.

Ruhsal ve fiziksel olarak hastalığı meydana getiren iki durum vardır. Ayrıca çevrenizde saçkıran varsa uzak durmanızı tavsiye ederiz. Bulaşma riski olan bir hastalık demek yanlış olmayacaktır. Saçkıran hastalarına gelince ise hemen uzman bir doktora başvurmalıdır.

Saçkıran Hastalığına Karşı Öneriler Nelerdir?

Uzmanlara göre birkaç doğal tedavi yöntemi uygulanabilir.

  1. Yöntem

Huş ağacı kabuğu ve bir litre su malzemelerdir. Kabukları bir litre suyun içersine atıp kaynatın. Kabuk iyice lapa haline gelince saçkıran bölgesine tülbent gibi bir şey ile bağlayın ve bir süre orada kalsın. Daha sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

  1. Yöntem

Biraz olacak şekilde taze çiriş yumrusunu robottan geçirip daha sonra yine susuz olacak şekilde tülbent ile saçkıran olan bölgeye bağlayın.

  1. Yöntem

Az bir miktar ak kızıl ağaç yaprağını robottan geçirip yine tülbent ile saçkıran bölgesine bağlayın ve bir süre bu şekilde kalsın.

  1. Yöntem

Bunu evde bulabilir, kolaylıkla yapabilirsiniz. Birkaç soğanı robottan geçirip çıkan posenin suyunu sıkıp daha sonra üzerine zeytin yağı katarak tülbent yardımı ile saçkıranlı bölgeye uygulayın.

  1. Yöntem

Bir litre suyun içine toz şeklinde olan defne tohumunu katıp kaynatın. Daha sonra suyu düzüp lapa olan malzemeyi tülbent ile saçkıranlı bölgeye sürün, bağlayın.

  1. Yöntem

Biraz tütün yaprağını robottan geçirip çıkan poseyi tülbent ile saçkıran bölgesine uygulayın.

  1. Yöntem

Sarımsak ve tuz karışımını saçkıranlı bölgeye sürmektir. Bu halk arasında en yaygın olandır.

Saçkıranın Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalıkta bağışıklık sistemi kendi hücresini düşman olarak görür ve savaşır. Neticede bu dökülmeler meydana gelir.

Saçkıran Bulaşıcı Mıdır?

Direkt olarak bulaşmasa bile saçkıranlı kişilerin beresini vb. kullanmak bulaşma sebebidir. Buna göre bulaşıcıdır. Hastalık nedenlerine bakıldığı zaman yiyeceklerden etkilendiği söylenemez. Ruhsal ve fiziki olarak nedenler sayılabilmektedir. Stres her şeyin başında gelir.

Saçkıranın Belirtileri Nelerdir?

Saçkıran hastalığının belirtileri arasında hızlı saç dökülmesi ve tekrar çıkma, daha sonra ise beyazlama görülür. Yani evre üç aşamadan oluşmaktadır. Ayrıca yeni çıkan saçlar ardından hemen dökülmeye başlar.

Saçkıranın şiddetine göre hastalık seyri gelişmektedir. Bazı durumlarda hastalar tüm saçını kaybetmektedir. Genel olarak tüm deride birkaç bölgede dökülmeler meydana gelmektedir.

Saçkıranın Kesin Tedavisi Var Mı?

Bu hastalığın üzerinde ki araştırmalar hala devam etmektedir. Şuan için kesin bir tedavisi yoktur. Kendiliğinden iyileşme süreci beklenmeli ya da yukarıdaki yöntemleri uygulamalısınız.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *