Ritim Nedir?

Ritim diye adlandırdığımız bu kavram olağan notada vurgu, ses özellikleri ve uzunluk olarak nitelendirilmektedir. Duraklı düzenler aracılığı ile tekrarlanma ile beraberinde tartım ve ses uygunluğu ön plana çıkmaktadır. Tek vuruşluk ritimler RLRLRL olarak düzene girmektedir. RLRLRLRL diye adlandırılan bu grupta bir sağ bir sol yapılmaktadır.

Üçleme grubu ise RLR olarak adlandırılmaktadır. Teknik açıdan daha ileri düzeye ev sahipliği yapan bu grup da üç vuruş gerçekleştirilmektedir. Altılama aşamasında ise RLRLRL olmak üzere 6 kere vurulmaktadır. Ritim diye adlandırdığımız bu kavram sadece müzik alanında değil hayatımızın her anında yanımızda var olmaktadır.

Tüm ses özelliklerinin ön plana çıkmasına kaynaklık eden ritim platformu aynı zamanda duraklama planlamalarının da düzenli bir biçimde tekrarlanmasına olanak tanımaktadır. Olağan düzen içerisinde ki uyumu kontrol eden ritim aynı kare içerisinde düzenin elde edilmesine olanak tanımaktadır. Müzik evresinin vazgeçilmezleri arasında öncülüğünü koruyan ritim kavramı yok olduğu zaman evrende yaşam arzusu biterek kişi sonsuz bir uçuruma sürüklenir. Akışın kesilerek hareketin durması ve ritmik yenilenmelerin reddedilmesi aktif yaşantımız adına oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Olağan tüm hareketlerin sayılar aracılığı ile anlatımı olarak nitelendireceğimiz ritim kavramı diğer bir tanım ile dünyanın hareketi ve evrenin yaşayış tarzı olarak da nitelendirilebilir. Çeşitli aletlere vurularak elde edilen ritim duygusu akıcı ses bütünlüğünü ortaya çıkarmaktadır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *