Progeria Hastalığı Nedir?

Progeria(Erken Yaşlanma) Hastalığı Nedir?

Uzmanlar, halk arasında erken yaşlanma diye tabir etmektedir. Bu hastalığın en fazla çocukken görülür. Tıpta ise tanımı kalıtsal hücre hastalığıdır. Uzmanlar, bu hastalığın tespiti oldukça kolay, görülme oranı ise sekiz milyonda bir defadır diye açıklamaktadır. Çok az görülebilen bu hastalık, anne ya da baba tarafından bulaşmaz.

En çok anne ve babanın yaşıyla alakalı mutasyon teorileri konuşulmaktadır. Yani anne ve babanın yaşı oldukça önemlidir.

Bu hastalığa yakalananlar hemen fark edilebilirler. Yani ilerlemiş oldukları durumda geriye dönüş yoktur. Çok az görüldüğü için tıp dünyasında tedaviye çözüm üretilmemiştir. Ancak uzmanlar, dünya genelinde gen tedavisi diye bir uygulamanın geçmişi silebileceği konusunda hala araştırmalar yapmaktadır.

Yani ola ki bu gen tedavisi başarılı olursa, bu rahatsızlıkta da uygulanabilir.

Progeria Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

-Saç dökülmeleri baş gösterir

-Saçın bir kısmı veya hepsi hızlıca dökülür

-Saçın altındaki deride damarlar çıkar ve bu damarlar şişkin bir haldedir

-Çocukken bu hastalığa yakalananlarda farklar hemen belli olur

-Çene ufalır ve gelişmez

-Dişler, burun, özelikle yüz bölgesinde gelişen her şeyin gelişmesi durur

Progeria Hastalığı Büyümeye Engeldir

Uzmanlar, bu hastalığın hemen her şeyi durdurduğunu açıklamaktadır. Cinsel, zekasal, fiziksel olarak engelleyen bu hastalıkta sadece durma söz konusu olup, gerileme görülmez. Yani zekadan bir şey kaybedilmez. Bu hastalıkta herhangi bir protein buna bağlı ilaçlar işe yaramamaktadır.

Progeria Hastalığının Tedavisi Yok mu?

Üzülerek söylemeliyiz ki bu hastalığın tedavisi henüz yok. Yapılacak hiçbir işlem fayda göstermemektedir. Ancak yukarda yazdığımız gibi gen tedavisi sayesinde tedavi mümkün olabilir. Tabi bu araştırma konusu hala sürmekte ve henüz sonuçlanmamıştır. Bu uygulama hayata geçirilirse artık progeria hastaları için bir umut doğacaktır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *