Nefes Darlığı Neden Olur?

Nefes darlığı probleminin baş göstermesi ilerleyen yaşlarda meydana gelmektedir. En çok ilerleyen yaşlarda görülen nefes darlığı problemini iradenizle kontrol altına alabilirsiniz. Eğer nefes darlığı ile ilgili bir mücadele vermezseniz, hayatınız hiçte kolay olmaz. Çünkü nefes darlığı kendini her yerde göstermektedir.

Nefes Darlığının En Ciddi Nedeni Nedir?

Bu soruyu uzmanlar, “sigara” diyerek yanıtlamaktadır. Gençlik döneminde içilen sigaralar, ilerlemiş yaşlarınızda sizlere nefes darlığı olarak dönmektedir. Tabi yanı sıra birçok hastalık ya da farklı nedenlerden de nefes darlığı görülmesi mümkündür. Bu ciddi rahatsızlık yaşamınızı oldukça zora sokabilen bir rahatsızlık olduğu için uzmanların tavsiyelerini dikkatle okumanızı ve anlamanızı temenni ediyoruz.

Nefes Darlığını Nasıl Kontrol Altına Alırız?

nefes darligi doktor 1024x697 Nefes Darlığı Neden Olur?

Uzmanlar, nefes darlığı yaşadığınız sırada derin bir nefes alıp daha sonra dudakları büzerek yavaşça nefesi vermeyi tavsiye etmektedir. Yani nefes darlığını hissettiğiniz anda birden nefesi içe çekip, dışarı yavaşça vermelisiniz.

Diğer bir tavsiye ise; Dik oturacağınız bir yere oturup sağ elinizi göğsünüzün üzerine, sol elinizi ise karnınıza katacaksınız. Ayrıca bu işlem sırasında elleriniz hareketsiz kalmalıdır. Burada işin özeti hareketsiz bir şekilde nefes almayı sağlamaktır. Eğer bu egzersizi başarabilirseniz kısa bir süre içinde kendinize geleceksinizdir. Ayrıca ağzınız kapalı olacak ve nefes alma işlemlerini burun ile alıp geri burun ile vermelisiniz.

Son olarak uzmanlardan derlediğimiz analizi söylemek istiyoruz. Buna göre;

Dünyada yapılan araştırmaya göre her dört kişiden birisi nefes darlığına maruz kalmıştır. Ancak bu rahatsızlığının kendinde olduğundan bile habersizdir. Bu durum Türkiye’de de aynıdır. Bilinçlenmek son derece önemlidir. Uzmanlar, herhangi bir öksürme, balgam ya da nefeste bir şüphe duyarsanız hemen göğüs hastalıkları bölümüne başvurmanızı önermektedir.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *