Nasıl sağlıklı kilo verilir?

Genç yaşlı herkesin mutlaka fazla kilolarından rahatsız olduğu bir dönem olmuştur hayatında.

Yapılan en büyük yanlışlardan biriyse şok diyetlerden medet ummak. Oysa sağlıklı bir şekilde kilovermek ve verdiğiniz kiloları korumak sanıldığı kadar zor bir şey değil.

Öncelikle kendinize bir hedef belirlemeniz ve biraz sabırlı olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Kaçınmanız gereken en önemli şey ise başkalarının verdiği diyet listelerinden uzak durmak!

Çünkü her vücudun günlük kalori ihtiyacı ve  metabolizma hızı farklıdır ayrıca o listelerdeki tarifleri hazırlamak ve uygulamaya çalışmak hem sıkıcı hem de yorucu bir iştir.

Peki nasıl sağlıklı kilo verilir?

İlk yapmanız gereken kalori  hesaplama sitelerinin yardımıyla günde ortalama kaç kaloriharcadığınızı  hesaplamak ve 1 kilonun 7000 kalori olduğunu da göz önünde bulundurarak kendinize uygun bir zayıflama planı oluşturmak.

Mesela günlük 2000 kalori harcadığınızı varsayarsak 2000’in üzerinde aldığınız her kalori size kiloolarak geri dönecektir. Tam tersine 2000 kalorinin altına düştüğünüzde ise zayıflamaya başlayacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken asıl mesele günlük 1200 kalorinin altına inmemektir. Eğer vücudun çalışması için gerekli olan kalori miktarından daha az kalori alırsanız sürekli uyku hali, kan şekerinin düşmesi ve yorgunluk gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Günde 500 kalori daha az almanız ve  500 kalori de spor desteğiyle harcamanız haftada 1 kilo, ayda 4 kilo vermenizi sağlar. 1 haftada 4-5 kilo verdiren şok diyetlerle kıyasladığınızda rakamlar düşük gelebilir fakat sağlıklı bir şekilde vereceğiniz kiloların kaslarınıza zarar vermediğini ve kalıcı olacağını unutmayın. Zaten şok diyetlerle kilo vermek yerine vücuttaki suyu atıp üstüne üstlük birde kaslarınızdan olursunuz. Vücuttaki kas kaybı da metabolizma hızınızı düşürerek daha hızlı kiloalmanıza neden olur. Sık kilo alıp vermek ise sadece görüntünüze değil sağlığınıza da zarar verir.

Zararlı bir diğer konu da günlük iş koşuşturmasında yemek saatlerini bisküvi, kraker gibi atıştırmalıklarla geçiştirmek.  Miktarları göze az görünse de tam bir kalori deposudurlar. Üstelik sadece geçici bir tokluk sağlayıp kısa sürede tekrar acıkmanıza neden olurlar. Oysa evde hazırlayıp götürdüğünüz kepekli bir sandviç bile sizi uzun süre tok tutmaya yetecektir.

Kısacası hem sağlıklı olmak hem de fit bir görüntüye kavuşmak istiyorsanız yediğiniz yiyeceklerinkalorilerini kontrol  altında tutarak yemek alışkanlıklarınızı değiştirmeli, düzenli spor yapmalı ve dengeli beslenmelisiniz.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *