Müzik Nedir?

Müzik… Yüzyıllardır hayatımızda olan ve nice duygumuzu, ruh halimizi yansıtabilen bir aracı. Peki, hepimizin hayatında mutlaka var olan ve birçoğumuz için de vazgeçilmez olan müzik ne demek? Müzik; bir sesin biçim ve anlam kazanmış halidir. Herhangi bir müzik aletinden öylesine ses çıktığında buna müzik diyemeyiz. Sadece “ses” olarak ifade ederiz. Ancak onu müzik haline getirmek için ona biçim ve anlam kazandırmak gerekir. Bu da notalar ve daha sonrasında da notaları da doğru bir araya getirdiğimizde beste ile oluşur. İşte o noktada sese bir anlam kazandırmış ve onu hazır hale yani müzik olan şekline getirmişiz demektir.

muzik hayattir Müzik Nedir? Bu durumda ses melodi olarak da adlandırılır. Onun bir beste olarak, bir melodi olarak değer kazanması ise elbette insanlara sağladığı fayda duygu ile belirlenir. Yani türü her ne olursa olsun bir müzik, insanların hoşuna gidiyor ise, onlar ile melodi arasında duygu alışverişi yaşanıyor ise o müzik amacına ulaşmış demektir.

Müzik, her toplumun kendi içinden gelen zenginliğinde yer alan yegâne alanlardan biri olduğu için çok da çeşitlilik gösterir. Birbirinden çok farklı onca milletin kültürleri, gelenek görenekleri de çok farklı olduğundan bu durum müziklerine de yansır. Böylece ortaya tüm dünyada var olan ve birbirinden çok farklı, dinlemesi keyifli ve zengin çeşitli müzik türleri olur. Ancak yine de belirtelim ki; her toplumun kendine özgü bir müzik anlayışı olsa da, müzik her daim, her yerde evrensel kabul edilir. Bazen hiç tanımadığınız bir toplumun en önce müziği ile tanışabilir ve bundan çok mutlu olabilirisiniz.

muzik nasil dinlenir Müzik Nedir?

Müzik alanı içinde en çok kullanılan tabirler ise; nota, diklik (tiz ya da pes), akustik, nota, çalgı aleti, beste gibi başlıca kavramlar gelir. Bu kavramlar sayesinde yüzyıllar boyunca toplumlar birbirinden çok farklı, zengin sayısız beste, sayısız melodi yaratmıştır. Bu da evrensel bir dünyada elbette büyük bir zenginliğin doğmasına sebep olmuştur.

muzik nedir muzik nasil dinlenir 1024x545 Müzik Nedir?

Dünyada insan duygularına yön veren pek çok büyük besteci de olmuştur. Aradan geçen yüzyıllara rağmen besteleri halan dinlenmekte, halan tüm dünyayı etkisi altında bırakmaktadır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *