Mutluluk Nedir?

Mutluluk nedir?

Mutluluk ; hayatımızda çok önemli yer tutar. İnsanlar mutlu olmak isterler. Çünkü mutlu olduklarında hayatı anlamışcasına onlara yaşama sevinci veren bir enerji duyarlar içlerinde. Kimisi yerinde duramaz havalara sıçra kimisi ise mutluluktan gözyaşı döker. herkesin mutluluğunu gösterme biçimi farklıdır. Bazen de mutluluğumuzu gizlemeye çalırız. Mutluluk aslında bir histir. İnsanın içinde oluşur ve sezgileriyle onu duyar. Mutlu olabilmek hayatımızın en önemli amaçlarından birisidir. Gündelik normal davranışlarımız dahi onun içindir. Örneğin hayatta kalmak bir mutluluk gereğidir kendinden daha iyi insanlara değilde daha kötü durumdaki insanlara bakmak ve Yüce ALLAH’a şükretmek mutluluk sebebidir. Temel ihtiyaçlarımızı giderebilmek yemek yemek, yürümek, koşmak, ibadet yapabilmek, eğlenmek, gezmek, para kazanmak, arkadaş edinmek, arkadaşlarla vakit geçirmek, kişisel gelişimimize katkıda bulunmak, bir amaç için çabalamak, kitap okumak ve de uğraşmak mutluluk sebebidir. Hatta her zaman olumlu davranışlar da mutluluk getirmekz bazen olumsuz davranışlarda mutluluk kaynağıdır. İnancı ve düşüncesi için zorluklara ktlanmak ve fedakarlık yapmak da mutluluk sebebidir.

toplu mutluluk Mutluluk Nedir?

Mutlu olmak adına bilinçsizce sadece hayatın olumlu taraflarını görmek ve acı taraflarına ve hayatın gerçeklerine karşı burun kıvırmak ve de insan doğasına aykırı hareket etmek insanın mutlu olmasını engeller. Dolayısıyla hayatı bir bütün olarak ele almalı, hayatın getirdiği gerçekleri de o doğrultuda değerlendirmeliyiz. Böylece mutlu da olabiliriz. Örneğin yediğimiz güzel bir yemek bizi direk mutlu ederken, bir insana yardım etmek de bizleri mutlu eder. Çünkü bir insana yardım ettiğinizde sorumluluk duygusunu tatmin etmiş oluruz. İnsanlar duyguları mantıklı bir şekilde tatmin ettikçe daha mutlu olurlar.

mutluluktan havaalra ucmak 1024x640 Mutluluk Nedir?

Günümüzde mutluluk parayla ölçülür olduğunu düşünen kesim de az değil. Bunu görsellikle, gösterişle, maddiyatla ilişkilendiriyorlar. Bunda tabi medyanın rolü büyük ve insanlara bu tarz şaşalı hayatları gösterişleri empoze etmeye çalışıyorlar. Bu şekilde davranırsanız mutlu olabilirsiniz imajı verilmek istenmektedir. Oysa ki geliri yüksek olmak, güzel yemeklere, güzel evlere, güzel arabalara sahip olmak konforlu bir yaşam sürmek ve maddi anlamda her türlü imkana sahip olmak mutluluğun kaynağı olarak görülmektedir. Oysa bunlar tıpkı güzel yemekler gibi bizi mutlu eden değil mutluluğa götüren araçlardır. En güzel yemeklere sahip olsak ta onu yiyebilecek sağlık durumumuz yoksa bu durum insanı mutlu olmayı bırakın mutsuz edebilir. Peki maddiyatın hiç önemi yok mu? Elbette bunların mutlulukta etkin payı da vardır. Ama bunlara ulaşsak dahi mutlu olacağımızın mutlu olsa da mutlu kalacağımızın garantisi yok. Mutsuz olan birisine her türlü maddi imkana sahipsin, evin araban lüks eşyaların, hatta yatın bile var düzenli güzel gelirin var hala neden mutsuzsun diyemezsiniz. Buna karşı yoksul insanlara ve sınırlı geliri olan insanlarında mutsuz olduğu iddia edilemez.

mutlulugun tadini cikarmak 1024x768 Mutluluk Nedir?

Aristo’ya göre “Mutluluk, insan yaşamının biricik amacıdır.  Yaşamımız süresince harcadığımız tüm çabalar mutlu olabilmek içindir ve de mutluluk, ancak erdeme ve kusursuz bir karaktere ulaşarak erişilebilir. İnsan ancak hayatının tamamını soylu bir biçimde yaşarsa mutlu olabilir.” Bazı alimlere göre de mutluluk hayatın amacı olmayıp hayatın amacını ALLAH’ın rızasını kazanmak olarak görmüşlerdir böylece de gerçek mutluluğa ulaşılabileceğini belirtmişlerdir.

Epikür göre : Mutlu olabilmek için insanın şu üç şeye ihtiyacı vardır: “Dostluk, Özgürlük ve Düşünmek.”

Mutluluk öğrenilebilir mi? Evet öğrenilebilir. Çünkü insanlar, mutlu olmayı da mutsuz olmayı da doğup büyüdüğü ve de yaşadığı aile ve toplum içinde öğrenir. Ailede hep yakınan, her şeyden şikayetçi, kendini mutsuz hisseden mutsuz, hayattan hiçbir zaman zevk almayan birinin olması, ayrıca bunun ebeveynlerden biri olması halinde bu ailenin çocukları, mutsuzluğu bir hayat şekli ve hayatın kendisi sanırlar. Mutsuz olmayı ve mutsuz kalmayı doğal karşılarlar.  Ailenin ebebeynleri olan anne-baba, çocukların ruhsal durumlarının da kaptanlarıdır. Çocuklardaki ruhsal ve davranışsal tepkiler ise ailenin durumunu gösterir. Mutluluk bir duygudur. Dolayısıyla bir duygunun oluşması düşünce şeklinize bağlıdır.Çünkü insan, nasıl düşünürse öyle hisseder. Mutluluk yetinmeyi bilmektir, var olanın kıymetini bilebilmek ve ondan zevk duyabilmektir. İnsanın, olması gerekene değil, olana odaklanıp hayattan tad almayı bilmesi gerekir.. Böylece gerçek mutluluğa da ulaşabilir.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *