Mum Lekesi Nasıl Çıkarılır?

MUM LEKESİ NASIL ÇIKARILIR?

Günlük hayatımızda sık sık karşılaştığımız sorunlardan biridir leke. Kıyafetlerimiz, evimizde kullandığımız eşyalarımız, halılarımız çeşitli sebeplerden dolayı lekelenmektedir. Bazı lekeler vardır ki çıkarması zor ve çok zahmetlidir. Ancak doğru yöntem kullanılarak çıkarılamayacak bir leke yoktur. Zor çıkan bir leke olarak bilinen mum lekesini çıkarmak imkansız değildir. Doğru tekniklerle, pratik bir şekilde mum lekelerinden kurtulmak mümkündür.
Gömlek, elbise veya pantolonumuza bulaşan mum lekesi varsa uygulanan en yaygın yöntem, öncelikle kumaşa zarar vermeden mumun kalın bölümünü kumaştan kazıyarak çıkarmaktır. Daha sonra kumaşa yapışıp kalmış mumun üzerine buz torbası koyarak, mumun gevşemesini sağlayabilir ve tekrar kumaşa zarar vermeden sivri uçlu cisim ile kalan tekrar kazıyarak çıkarabiliriz. Diğer bilinen yöntem işe karbonat ve su karışımı ile hazırlanan macunun mum lekesine sürülmesidir. Macun sürüldükten sonra iyice ovalanması gerekmektedir. Daha sonra makineye atıp yıkamamız bizi mum lekesinden kurtaracaktır.
Diğer bir yöntem ise ütü ile mum lekesini çıkartmaktadır. Bu yöntemde yine mumum kalın kısmı sivri uçlu bir cisimle nazikle kazınır. Fazla mumdan kurtulduktan sonra kumaşta kalan lekenin üzerine kese kağıdı, eğer evinizde yoksa birkaç defter yaprağını üst üste koyarak kalın bir kağıt elde edip onu koyabilirsiniz. Çok sıcak olmamak şart ile ılık ütünüzü kağıt üzerinden ütülemeye başlayın. Mum lekesi gidene bu işleme devam edin. Mum lekesinin kağıda yapıştığını göreceksiniz.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *