Mısırdan Gelen Zerafet Sandalet

MISIR’DAN GELEN ZERAFET SANDALET

Sandalet, dilimize,  Fransızca olan sandalette kelimesinden geçmiş, yalnız tabanı olan ve ayağın bileğine çeşitli kayış ve kurdelelerle bağlanan, adından da anlaşılacağı üzere sandala benzeyen, etrafı açık, yazlık ayak giysisidir. Tarihin bilinen en eski ayakkabı cinsidir. Bilinen ilk sandalet ise İ.Ö. 2000’li yıllarda Mısır da ortaya çıkan, altı düz, papirüs saplarından örülmüş sandalettir. Bu sandalet, sandaletlerin atası olarak kabul edilmekte olup Kahire’deki Kahire Müzesi’nde sergilenmektedir.

Bundan binlerce yıl önce sandaletler insanlar tarafından asalet sembolü olarak kullanılmış, çağımızda ise insanların hayat tarzını, zevkini ortaya koyan bir meta olarak karşımıza çıkıyor.

Sandalet,  Mısır’da ilk ortaya çıktığında, asaletin simgesi olarak seçkin ve önemli kişilik sahibi erkekler tarafından kullanıldığı biliniyor. Romalılar da ise, sandalet erkekler arasında sadece seçkinleri ayırt etmek için değil, meslekleri tanımak içinde kullanılıyordu. Nasıl mı? Herkesin istediği renk ve biçimde sandalet kullanılması resmi kurallarla engellenmiş, bunu yapanlar sahtekârlıkla suçlanmıştır. İşin asıl ilginç olan yanı neydi biliyor musunuz?  Romalıların sandaletleri dışarıda değil de kapalı ortamlarda kullanmalarıydı, tıpkı kimlik kartı gibi, ne tuhaf.

Peki, bu sandaletler, kadınlar tarafından ne zaman kullanılmaya başlanmış ve renk renk, çeşit çeşit sandalet modelleri ortaya çıkmış acaba?

Evet, bu ayakkabı çeşidini erkeklerin tekelinden kurtaran ve bayanlarında giymesine öncülük eden Mısır tarihinin iki önemli ismi, iki kraliçesi, Cleopatra ve Nefertiti. Bu iki kraliçenin de yaşadıkları dönemde asaletlerini, güzelliklerini değişik renk ve şekillerde giymiş oldukları sandaletlerle gözler önüne sermeleri sonucu, bu güzel ayak giysisinin üzerine, boncuklar, kurdeleler, metal parçalar eklemeyi ve rengârenk yapma ihtiyacını ortaya çıkarmış ve erkek sandaletlerinde görülmeyen renk ve model çeşitliliği kadın sandaletleriyle ortaya çıkmıştır.

Sonuçta sandalet modası aldı başını gitti. Şimdilerde ayakkabıcılıktan ayrı çok büyük bir sektör olarak karşımıza çıkmakta, renk renk, çeşit çeşit, albenisi çok sandaletler vitrinleri süslüyor. Yaz geldiğinde yapılan reklamlar yokmu, mağazaların camlarını süsleyen ve gözünün içine girmesi an meselesi olan o  sandalet al beni diyor adeta.

Son yıllarda birde sandalet terlik modası çıktı iyimi? Ben buna tembel işi sandalet adını koydum. Bağlaması çözmesi sıkıntı yarattığından terlikle sandaleti birleştirmişler al sana yarı terlik yarı sandalet bir ayakkabı çeşidi daha, bakalım daha ne melez çeşitlemeler göreceğiz ayakkabı modasının geleceğinde.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *