Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide ağrısı, oldukça önemli bir sağlık problemlerinden birisidir. Makalemizde mide ile alakalı her yöne detaylı yer vereceğiz. Mide rahatsızlığı için tanı oldukça önemli bir durumdur. Tedavi için bu esas alınmaktadır. Türkiye’de mide rahatsızlığı çekenlerin oranı %25 civarındadır. Yani oldukça yaygın bir sağlık problemi olduğunu görebiliyoruz.

Mide Ağrısı Nedir?

Mide ağrı, çok hızlı bir şekilde gelişip karnın üst kısımlarında ağrı hissi olarak meydana çıkmaktadır. Mide ağrısı arada sırada ya da sürekli olarak ortaya çıkabilir.

Mide Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

-Özellikle yaşlılarda fazla miktarda yemek yeme (şişkinliğine neden olabildiği gibi mideye de zararlı)

-Hızlı yemek yeme

-Çok yağlı yemekler

-Stres her şeyin başıdır, strese sigara, alkol ve kahve eklenince mide ağrısı kaçınılmaz.

-Ağrı kesicilerde mide ağrısına neden olabilmektedir. Doktordan habersiz ağrı kesici kullanmamalı

Uzmanlar, birçok ilacın mide ağrısına neden olabildiğini söylemektedir. Bunlar, kolesterol ilaçlarından, kortizon içeren ilaçlara kadar birçok rahatsızlıkta kullanılan ilaçlardır.

Uzmanlara göre mide rahatsızlığını teşhis ederken herhangi bir bilgi bulamadıkları durumda hazımsızlık (çok yeme vs.) teşhisini katmaktadır. Ayrıca Türkiye’de bu gruba giren çok hasta vardır. Yani stres ile beraber mide, bağırsakta hassasiyet yükselir. Bu durum hazımsızlık ile meydana gelmektedir.

Mide ve Bağırsaklarında Düzensizlik Olanlar

Uzmanlar bu grup için en fazla bağırsak ülseri ve reflü hastalığı görüldüğünü söylemektedir. %15 civarında olduğu kabul edilen bu fonksiyon bozukluğu grubu en fazla yaygın olan kronik gruptur. Özellikle yaş ortalama 50 üzeridir. Özellikle diyabet hastalarında görülmektedir.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *