Mercan Dede Kimdir?

SUFİ MÜZİĞİN, MODERN MÜZİKLE BULUŞMASI

1966 yılında Bursa’da dünyaya gelen sanatçı, üniversite yıllarında maddi imkânsızlıklardan dolayı, kendi emeğiyle yapmış olduğu plastik su borusundan ney ile müzik yaşantısına adım atmıştır. Ardından Kubbealtı Cemiyeti’nde ilk müzik hocası Ömer Erdoğduların öğrencisi olmuştur. 1 Mayıs 2012 yılında vefat eden, tasavvuf müziğimizin yetiştirmiş olduğu en büyük bendir sanatçısı kabul edilen Nezih Uzel’den bendir dersleri almıştır. Büyük ney üstadı Niyazi Sayın’dan ebru dersleri aldığı zamanlarda fazlasıyla etkilendi. 1988 yılında göç ettiği Kanada’da güzel sanatlar üzerine lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamlamıştır.

Mercan Dede’nin (nam-ı diğer DJ Arkın Allen) doğuya özgü sufi müziğini günümüz modern müziğin tınılarıyla harmanlayarak, eski ile yeniyi bir araya getiriyor. Sufi inancına can-ı gönülden bağlılığıyla bilinen Mercan Dede, gönülden seslere yer veren sufi makamlarına ve onların eşsiz ritimlerine kendi müziğinde yer vermektedir.

Kendine has müziği ile dikkatleri üzerine çeken Dede, ilk albümü olan “Sufi Dreams”, bağımsız bir plak şirketi tarafından çok az sayıda basılıp dağıtılmasına rağmen, Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde oldukça yoğun bir ilgi görmüştür. Bir Alman kanalı hazırlamış olduğu Sufi kültürü belgeselinde Mercan Dede’ye yer verdi. Belgeselin müziklerini de Mercan Dede tarafından hazırlanmıştır.

Daha sonra ki yıllarda yayınlamış olduğu Su ve Nefes albümleri dünya çapında yakalamış olduğu üstün başarı sayesinde, BBC World Music Chart’ ta birinci sıraya yükselerek, Dede’ye BBC’de bu alanda albümleri birinci sıraya yükselen Türk sanatçı unvanını kazandırmıştır. Sanatçı 2006 ve 2007 yılında BBC World Music tarafından yılın sanatçılığına aday gösterilmiştir. 2007 yılında çıkarmış olduğu 800 albümünü, Unesco tarafından o yılın Mevlana yılı ilan edilmesine binaen Mevlana’ya gönülden bir hediye olarak dinleyenlerine sunmuştur.

Kendi yaptığı plastik su borusu ile müziğe adım atan sanatçı, DJ Arkın Allen kimliği ile kendisine has tarzı ile dünyaca ünlü bir müzisyen değil, müziği bir çocuğun samimi sevgisi ile var edip, havai ruhlu müziği ile paylaşmaktan mutluluk duyan, kendi kuşağının en büyük sanatçılarından biri olarak bilinmektedir.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *