MBA Nedir?

MBA NEDİR?

Açılımı, Master of Business Administration olan, Türkçe karşılığı ise  İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı olarak bilinen MBA, işletme yönetimi alanında master yapmak anlamına gelmektedir. İlk olarak 1902 yılında, ABD’deki Dartmouth College, bu dereceyi alan mezunlarını vermiştir.  Daha sonraları dünya çapında birçok üniversitede uygulanmaya başlanmıştır. MBA eğitiminin dili genellikle İngilizcedir ve tezli veya tezsiz olarak okunabilmektedir.

Türkiye’de ki  üniversiteler ise işletme yüksek lisans programlarına MBA yerine, Executive MBA , kısaltması olarak da  EMBA adının kullanılması tercih edilmiştir. Executive MBA, yönetici MBA anlamına gelmektedir. Bu bölüm öğrencilerinin daha önceden yöneticilik yapmış olmaları şartı aranmaktadır. Yoğun bir ders programı takip edilmektedir ve bu bölüm öğrencileri iş hayatında olan insanlardan oluştuğu için, akşamları, hafta sonları veya online olarak ders saatleri öğrencilere göre ayarlanmaktadır. Executive MBA programı pratik yapmaya ve uygulamaya dayanan bir eğitim şeklidir.

e- MBA ise uzaktan eğitim şeklinde uygulanan bir MBA şeklidir. Bazı özel ve devlet üniversitelerinde bulunan e-MBA sistemi, yoğun iş temposuyla eğitimi bir arada yürütmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir. e-MBA programında eğitim 3 yarıyıl boyunca sürer ancak 6 yarıyıla kadar uzayabilir. Ülkemizde e-MBA eğitimi vermeye başlayan üniversitelerden bazıları şunlardır; Anadolu Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesidir.  Bu programın uzaktan olması, onu diğer programlardan ayırmaz. YÖK onaylı bir programdır ve diploması normal MBA programlarınınkinden farklı değildir.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *