Kurban Nedir?

KURBAN NEDİR?

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade etmektedir.

Genel anlamda kurbanın bir ibadet olduğuna dair Kur’an-ı Kerim’de birçok ayet yer almaktadır. Hz.İbrahim’in oğlu Hz.İsmail’in yerine, Allah tarafından bir kurbanın verildiği  İslam dinine inana herkes tarafından açıkça bildirilmektedir.

Ayrıca kuranda yer alan bazı ayetlerde de kurban ibadetinden bahsedilmektedir.  Bu ayetlerden bazına birlikte göz atalım. “Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık…” (Hacc 22/34) “… kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allâh’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin.”(Hacc 22/28)  “Kurbanlık büyükbaş hayvanları da sizin için Allâh’ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken kurban edeceğinizde üzerlerine Allah’ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.” “Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan ancak, sizin takvanızdır.” (Hac 22/36;37)

Bu ayetlerde söylenen hayvan kesiminin ibadet amaçlı bir uygulama olduğu görülmektedir.  Bu amaçla kesilen hayvanların, et ve kanlarının Allah’a ulaşamayacağının, asıl olanın ihlâs ve takva olduğunun vurgulanması kurban kesmenin ibadet olduğunun açık göstergesidir.

Peki kurban ne zaman kesilir sorunun cevabını da verecek olursak, kurban, İslam aleminin bayramlarından olan Kurban Bayramının ilk 3 günü kesilmektedir.  Kurban kesme işlemi bayram namazı kılındıktan hemen sonra başlar ve bayramın üçüncü günü güneş batıncaya kadar kesilebilir.  Bu 3 gün içerisinde kurban gece veya gündüz kesilebilmektedir. Bayrımın dördüncü ve son günün kurban ancak geçerli şartlar bulunuyorsa kesilebilir. Bayramın ilk günü kurban kesmenin en iyi zaman olduğu bilinmektedir. Kurban edilecek hayvanlar arasında, koyun keçi gibi küçük  baş hayvanlar ve bunların yanı sıra sığır manda ve deve gibi büyük baş hayvanlar kurban edilebilir. Bu sayılan hayvanların kurban edilebilmesi için belirli bir büyüklükte olmaları şartı vardır. Örneğin 6 ayını doldurmamış bir koyun kurban edilmemelidir. Ayrıca kurban edilecek hayvanların sağlık durumlarının iyi olması, sakatlık durumlarının bulunmaması gerekmektedir. Kurban edilecek hayvan eğer dişi ise mutlaka gebe olup olunmadığına bakılmalı, gebe olan hayvan kurban edilmemelidir.

Kurban edilecek hayvana acı ve eziyet çektirmek İslam dinine göre yasaktır. Hayvanlar tecrübeli kişiler tarafından, temiz bir ortamda, kesim şartlarına uygun şekilde acı çektirilmeden kesilmelidir. Kurban edilen hayvanın eti, ihtiyaç sahiplerine ve yakın çevresine dağıtabilir. Ayrıca kurbanı kesen kişi belirli bir miktar olmak şartı ile kendi evine kurban ettiği hayvanın etini götürebilmektedir. Kurban ibadeti, sadece kurban bayramlarında değil, kişinin adak adaması sonucu, doğumlarda, yeni bir ev yada araba alımından sonrada kesilebilmektedir.

 

 

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *