Kobi Nedir?

Kobi Nedir?

Ekonomi birimi olarak değerlendirilen kobi kavramı ortalama olarak yıllık 250 kişiden az miktara istihdam eden ve bu yönetmelik aracılığı mile çalışmalarını sürdürmektedir. AB müktesebatı ile uyum içinde çalışan kobi, yıllık olarak ortalama 50 milyon euroya sahiplik gösteren işletme olarak da tanımlanmaktadır. Olağan tüm hizmet sektörünü kapsayan kobi kavramı  hizmet sektörünün vazgeçilmezi olarak bilinmektedir.

Kısa zaman zarfı içinde üretim sektörü ile beraberinde tüm sektöre yayılan kobi, sermaye miktarı, çalışma alanı ve çalışan sayısı ile farklılık göstermektedir. Kobi dendiği zaman sadece kısıtlı bir alanı değil de bir bütünü ele almak daha doğru olmaktadır. Kobi kavramı3 farklı birimi ortaya çıkrmaktadır. Mikro ölçeğe sahip işletmeler, orta ölçekli ve küçük ölçekli işletmeler buna örnek olarak gösterilebilir. Mikro ölçekli işletmeler olarak adlandırdığımız sınıf da  10 kişiden az çalışan bulundurmaktadır

Mikro ölçekli işletmeler de aynı zamanda mali bilanço 1 milyon Türk Lirasını aşmamaktadır. Küçük ölçekli işletmeler ise 50 kişiden az çalışana sahiptir ve olağan mali bütçesi 5 milyonu aşmamaktadır. Orta ölçekli işletmeler ise 250 kişiden az miktara sahip çalışan barındırmaktadır. Mali bilonçasu ise 25 milyon Türk lirasını aşmamaktadır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *