Kat Kat Topuk Modası Nereye Gidiyor?

Kat Kat Topuk Modası Nereye Gidiyor?

Kadınlarımızın iki vazgeçilmezinden biridir topuklu ayakkabı -diğeri de çantaları tabi-, ceplerinden parasını, önlerinden pastasını alın ama topuklu ayakkabılarına dokunmayın lütfen. Her ne kadar acıda çekseler, rahatsızda olsalar, yapılan araştırmalar kadınlarımızın yüzde kırkının varsa yoksa topuklu ayakkabı dediğini gösteriyor.

Topuklu ayakkabının icadı ile ilgili M.Ö.sine dayanan birçok belge olmasına rağmen net tarihi tam olarak bilinmemektedir. İlk zamanlar sadece kullanım amacına yönelik olarak, dünyanın bir köşesinde Moğol atlıları, atların üzerinde rahat durabilmek için, bir köşesinde Mısırlı kasaplar yerlerde bulunan kan ve pisliklerden korunmak için, yine Mısırlı çiftçiler toprağa batmamak için ayakkabılarının altına topuk takmışlardır. Ama resmi olarak, zarafetin timsali olan topuklu ayakkabıların kullanılmaya başlanıldığı tarih olarak 1533, araştırmacılar tarafından kayıtlara geçmiştir. Modern topuklu ayakkabının bu tarihte Leonar do da Vinci tarafından Floransalı ünlü bir ailenin evlenecek olan ufak tefek kızlarının boyunu uzun göstermek için tasarlandığı sanılmaktadır. O dönemlerde topuklu ayakkabı giymek statü göstergesi olarak kabul edilmekteydi. Ve akabinde Adını XIV.Louis’den  alan “Louis Topuklar” 12 cm.lik uzunluklarıyla hem kadınlar hem de erkekler arasında moda olmuştur. Öyle ki bu topuklarla yürüyebilmek için yanlarında taşıdıkları değneklerden yardım alıyorlardı. Erkekler bu yüksek topuklu ayakkabılara daha fazla dayanamadılar ve 18 inci yüzyıl başlarında topuklu ayakkabı giymeyi bıraktılar. Topuklu ayakkabılar bu tarihten sonra artık sadece kadınların zarafet göstergesi olarak bilinecekti.

Topuklu ayakkabıların geçmişten günümüze birçok modeli çıkmıştı piyasaya. Sizler için ufak bir araştırma yaptım ve işte geçmişten günümüze topuklu ayakkabı modelleri; louis topuklu ayakkabı, stiletto ayakkabı, kedi topuk ayakkabı, takunya ayakkabı, lita topuk ayakkabı, makara topuklu ayakkabı, iskarpin ayakkabı, mantar topuk ayakkabı, kama topuklu ayakkabı, dolgu topuk ayakkabı, apartman topuk ayakkabı, pompa ayakkabı ve son olarak da günümüzde epey rağbet gören platform topuk ayakkabı.

Her dönemde topuklu ayakkabılara ufak tefek detaylar eklenip topuk boylarıyla oynanarak yeni ve farklı topuklu ayakkabı modelleri elde edildi. Artık günümüzde hem sağlıklı hem de şık olan platform topuk ayakkabılar moda. Bu dönemde de, her tarz kıyafetle giyilebilen rengarenk, cıvıl cıvıl ve albenisi olan bu platform topuklu ayakkabılar kadınlarımızın vazgeçilmez birer parçası olmaya devam edecekler.

Ne diyelim, darısı yeni topuklu ayakkabı modellerinin başına.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *