Karında Şişlik Hissi

Her insan bünyesine farklı takviyelerle karın şişliği tedavi edilmeye uğraşılsa da bu çoğu zaman olumsuz sonuçlanmaktadır. Çözüm olarak uzmanların tavsiyesi öncelikle kaynağı bulmaktır. Yoğurt ve lifli gıdalar geçici çözümdür.

Karında Şişlik Ne Zaman Olur?

Uzmanlara gelen şikayetlere göre en çok karında şişlik hissi yemeklerden sonra görülür. Eğer safra kesenizde sorun varsa şişlik kaçınılmaz. Yanı sıra ters tepki veren ilaçlar ve gastrit sorunları da karın şişliğine neden olabilir.

Uzmanlar, stres, psikolojik sorunlar gibi temel konularında şişliğe neden olabildiğini açıklamaktadır. Bunun için oldukça iyi araştırılıp teşhis konması gerekir.

Ayrıca hiçbir sorunu olmayıp şişlik problemi olanlarda özellikle safra kesesi taşları, tiroid, bağırsak gibi rahatsızlıklar meydana gelebiliyor. Bu durum bu hastalıkların habercisi niteliğindedir.

Yani, basit bir şişlikten ne çıkar ki gibi asla düşünmemeli, sebebini öğrenmelisiniz.

Bu konuda birçok uzman hemfikirdir. Yani karında şişlik ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Şişlik Nedir?

karinda sislik hissi 1024x682 Karında Şişlik Hissi

Tıpta kriterleri olmayan ve kişiden kişiye göre değişen bir şişme durumuna şişlik denmektedir. Bu görülebilir veya görülmeyebilir. Belli başlı rahatsızlıkları bulunanlarda daha çok şişlik görülebilir. Bunlar; ülser, gastrit, safra kesesi taşları gibi söylenebilir.

Midede Şişlik Görülür Mü?

Elbette görülür. Midede şişlik gözle görülebilecek derecede olabiliyor. Ayrıca karındaki şişliğin asıl habercisi mide bulantısı, kusma, ishal, aşırı kilo verip alma gibi durumlarda belli olur. Bu durumlarda hasta çok iyi araştırılmalıdır. Eğer ciddi bir problem meydana gelmişse, erken teşhis sayesinde sıkıntılarından kurtulabilir.

Şişlik Hangi Hastalıklardan Kaynaklıdır?

Yukarıda birçok durumu yazmıştık. Şimdi ise en çok görülen IBS ismi verilen bir bağırsak hastalığının şişliğe en çok meydan verdiğini açıklıyoruz. Bu rahatsızlık nedeniyle ağrılı, sancılı karın şişmeleri görebilirsiniz.

Uzmanlar, bu rahatsızlığın kaynağını belirlemek için hala günümüzde araştırmalar yapmaktadır. Çözüm olarak herhangi bir şey sunamayan uzmanlar, Türkiye’de %30 ibs rahatsızlığı çeken hasta bulunduğunu aktarmaktadır.

Ayrıca ülser, mide kanser, mide iltihabı, şeker, tiroid gibi rahatsızlıklarda karın şişliğine yol açabilir. Bu durumda bu rahatsızlığın sizde olup olmadığını öğrenmek için uzman bir hekime gitmekten başka yapacak bir şey kalmıyor.

Şişlikten Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Uzmanlar, bu konuda birkaç gıdadan uzak durmanızın faydalı olabileceğini söylemektedir. Aslında her şeyde olduğu gibi düzenli beslenme ve aşırıya kaçmamak oldukça faydalıdır. Sütten uzak durmaya gayret gösterin. Ayrıca egzersiz oldukça yararlı olacaktır. Probiyotik içerikli yoğurtları tüketebilirsiniz.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *