Karın Guruldamısı Nasıl Olur?

Karın gurultusunu uzmanlar, kalın bağırsakta birikmiş olan gazın, ağız yoluyla alınan gıdalara havanında katılması olarak açıklar. Yani yenen yiyecekler, havayla birlikte solunulmamalıdır. Oldukça önemli bir konu olan bu durumda dikkatli olmanız tavsiye edilir.

Hemen bir söz paylaşarak üzerinde açıklamamızı yazalım;

“Yemek yerken konuşulmaz”

İşte bu söz ne kadar doğru bir sözdür ki uzmanlar, yemek yerken konuşma, gülme gibi durumlarda havanın hızlı bir şekilde yutulmasının karın guruldamasına neden olduğunu açıklamaktadır. Ayrıca sadece karında guruldama değil, geğirme gibi durumlarda hava yutması sonucu oluşmaktadır.

Tabi sadece yemek yerken vb. durumlarda değil, birçok durumda karın guruldaması görülebilir. Buna örnek olarak; Stresli bir yaşamınız varsa ve midede hafif gaz varsa guruldama görülür.

Özellikle açken dolan hava karın guruldamasına neden olmaktadır.

Karın Gurultusu Nasıl Geçer?

Uzmanlar, özellikle yeme ve içme konusunda dikkatli olmanızı önerir. Bu durum geçicidir ve yeme içmede dikkat edilmesi durumunda kendiliğinden geçmektedir. Bir şey tüketirken havayı içinize çekmemeye özen göstermelisiniz.

Karın Guruldaması Nasıl Önlenir?

Karın guruldamasını önlemek için zeytinyağı tüketebilirsiniz. Bir tatlı kaşığı zeytinyağı karın guruldamasının önüne geçebilir. Ya da limonlu çay tüketebilirsiniz.

Bitkisel Çaylar ile Karın Guruldamasını Önleme

Uzmanlar,

Rezene

Papatya

Nane

Zencefil

Çaylarının oldukça faydalı geldiğini anlatmaktadır. Bu çaylar karın guruldamasının önlenmesinde oldukça faydalıdır. Ayrıca karın guruldamasını tetikleyen yiyecekler ise şunlardır; kuru fasulye, sebzeler, lifli sebzeler, kepek, karbonatlı yiyecekler.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *