İzolasyon Nedir?

İZOLASYON NEDİR?

İzolasyon, diğer adı ile yalıtım, herhangi bir yalıtım malzemesi kullanılarak, ortamdan dışarı olan enerji akışının en aza indirilmesini sağlar. Bir binayı ve bina içerisini, ses, su, nem, sıcak ve soğuk hava şartlarına karşı korumak amaçlı yapılan izolasyon ile binayı dış etkenlere karşı korumak mümkün olmaktadır. İzolasyon eğer uygun tekniklerle yapılırsa, yalıtım uygulamaları, binada yaşayan insanların can güvenliğini artıracaktır.  Bunun yanı sıra izolasyon sizlere enerji tasarrufu yaptıracak, hava kirliliğini azaltarak sağlıklı mekanlar ve sürdürülebilir  bir yaşam imkanı sağlayacaktır. İzolasyon, izolasyonu olmayan binalara oranla %30 -%50 daha fazla enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Bu enerji tasarrufu, elektrik ve doğalgaz faturalarınızda tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Böylece hem aile ekonominize hem de ülke ekonomisine katkı da bulunmuş olursunuz.

Yalıtım; su yalıtımı, tesisat yalıtımı, ses yalıtımı, yangın yalıtımı ve ısı yalıtımı gibi çeşitlere ayrılır. Kısaca yalıtım çeşitlerini açıklamaya çalışalım. Birinci yalıtım çeşidimiz su yalıtımıdır. Binalarda su yalıtımı yapılmasının amacı, suyun yada nemin binanın bulunduğu alana veya binanın temeline zarar vermesini engellemektir.  Bu yalıtım çeşidi bina temeline, çatılara, duvarlara ve binanın çevresine uygulanabilmektir. Su yalıtımı yapılmayan binaların deprem gibi doğal afetlerden etkilenme, yıkılma oranı yüksektir. İkinci yalıtım çeşidi olan ses yalıtımı, insanları gürültü kirliliğine karşı korumak için uygulanan bir yöntemdir. Tesisat yalıtımı, ileri teknoloji kullanılarak yapılan bu yalıtım çeşidi, ülkemizde fazla önemsenmemektedir. Tesisat yalıtımı enerji tasarrufu sağlamaktadır. Yangın yalıtımı ise, binaları çıkabilecek yangınlara karşı korumak için uygulanan bir yalıtım çeşididir. Çok katlı binaların hızlı artmasından sonra yalıtımda kullanılacak malzemeler Uluslararası standartlara uygun olmalıdır. Isı yalıtımı, binalarda, binanın ömrünü uzatmak, konforlu mekanlar sunabilmek için mantolama uygulaması ile uygulanan bir ısı yalıtım çeşididir.

İzolasyonu olmayan binalarda, ısıtma ve soğutma maliyetleri yüksektir. Yalıtımsız binaların içinde, küflenme, rutubet, duvarların boyasında ve sıvasında soyulma ve dökülme oluşmaktadır. Bina duvarlarında oluşan küflenme ve rutubet, solunum, burun ve sinüs problemleri, göz ve cilt tahrişleri, sinir sistemi komplikasyonları ve baş ağrısı gibi bir çok hastalığa sebep olmaktadır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *