İso Nedir?

İso Nedir?

Belirli unsurlara sahip firmaların bu unsurlara sahip olduğu için yine belirli bir kurumdan alınan belge Iso belgesidir. Ancak tam olarak işlevi nedir, ne işe yarar size bu konudan ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

Öncelikle Iso belgesini anlamlandırabilmek için İso adı verilen kuruluşun ne olduğunu bilmemiz gerekir. Iso(i-s-o) harflerinin birleşiminden meydana gelmiş ve Uluslararası Standartlar Teşkilatını simgeleyen bir kelimedir. Çeşitli teknik ve idari standartlar yayınlayan bir kurumdur. Iso, yani Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu, 1947 yılında kurulmuş bir uluslararası standart oluşturma kuruluşudur. Iso organizasyonu bu tarihten itibaren ticari ve endüstriyel alanlarda çeşitli uluslararası standartlar oluşturmuş olan dünya çapında kabul görmüş, saygın bir kurumdur. Bundan yola çıkarsak Iso belgesi olarak tabir edilen belge de bu kurum tarafından oluşturulan standartları eksiksiz şekilde uygulayan kuruluşların belirtilen kalite standartlarını takip ettiklerinde almaya hak kazandıkları belgedir.

Iso standartları belirli temel ilkeler üzerine oluşturulmuştur. Bu ilkeler:

1- Müşteri odaklılık ve müşteri memnuniyeti

2- Liderlik

3- İnsanların süreçlere katılımı

4- Süreç yaklaşımı

5- Yönetim konusuna sistemli bir yaklaşım

6- Sürekli geliştirme ve ilerleme

7- Karar verme aşamalarında gerçeklere dayalı bir yaklaşım

8- Karşılıklı fayda sağlayan tedarikçi ilişkileri

Bir firmanın veya kurumun Iso belgesini gördüğümüz zaman bu firmanın ürettiği ürün veya hizmetin kaliteli olduğu anlamına gelebilir. Çünkü İso belgesi üzerine oturulduğu ilkelere bakıldığında tamamen özenle oluşturulmuş bir ürün veya hizmete işaret etmektedir. Buradaki özenden kasıt iş sürecinde gerekli olan bütün evrelerin profesyonelce gerçekleştirilmiş olmasıdır. Tabi ki Iso belgesine sahip bir ürün veya hizmetin yüzde yüz kaliteli olduğunu söyleyemeyiz.

Peki Iso belgesi nasıl alınır? Öncelikle yukarıda saymış olduğumuz maddelerin firmanızda aktif olarak bulunması gerekir. Yani Iso belgesi almak için öncelikle firmanız için hangi Iso standartlarının uygun olduğunu belirlemeniz ve bu belgeyi almak için gereken kalite yönetim sistemini firmanıza uygulamanız gerekir. Bu maddelere sahip olmayan firmalar için Iso belgesi almak yorucu ve zor bir süreç olabilir, bu çok doğaldır.

Bunun dışında yapılması gereken şey, kalite yönetim sistemi firmanın iş süreçlerine uygulandıktan sonra başvuru için gerekli belgeler doldurularak başvuru yapılabilir.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *