İşlemci Nedir?

İŞLEMCİ NEDİR?

Central Process Unit, kısaltması CPU olan, Merkezi işlem birimi olarak bilinen işlemci, bilgisayarın  beynidir. İşlemcilerin tarihçesine kısaca bakmak gerekirse, ilk işlemcilerin sadece belirli ve hatta sadece tek bir işlemi gerçekleştirilmeleri için üretildiklerini görmekteyiz. Üretilen bu işlemcilerin üretilmeleri, hem çok masraflıydı hem de yaptıkları işler çok sınırlıydı. 1970’li yıllara gelindiğinde, mikroişlemcilerin üretilmesi ile işlemci tasarımları ve kullanım alanları ilerleme gösterdi. İlk mikroişlemciler 1971 yılında Intel firması tarafından çip ile üretilip, bilgisayar çağında yüzyıllar boyunca ileriye taşınmıştır. İlk mikroişlemci Intel 4004 modeli ve hemen ardından üretilen ilk geniş kullanım alanına ulaşan mikroişlemci Intel 8080 modeline aittir. Bu model 1974 yılında üretilmiştir ve işlem biriminin çalışma yöntemi farklı bir boyut kazanmıştır. En basit tanımı ile işlemci bilgisayar zerinden yaptığımız her şeyi kapsamaktadır. Mause’yi hareket ettirip bir şeye tıklama işlemi, yada klavyedeki herhangi bir tuşa basıp bir şeyler yazma işlemimiz işlemci sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Büyük üniversiteler tarafından kullanılan işlemciler zaman içinde gelişerek, günümüzde  laptoplarımıza, android telefonlarımızın içerisine girecek kadar küçülmüştür. Saniyeler içerisinde bir çok işlem yapabilmekte olan işlemciler, insan aklının yetişemediği durumlara ulaşmıştır. İnsanların saatlerini alabilecek büyük sayıların toplama, çıkarma, bölme ve çarpma gibi işlemlerini saniyeler içinde yapma özelliğine sahiptir. İşlemcini matematiksel işlem yapabilen bu bölümüne Arithmetic Logic Unit adı verilmektedir.

Bir işlemcinin temel bileşenleri vardır bunlardan kısaca bahsedecek olursak; ilk bileşen Aritmetik ve Mantıksal İşlem Birimidir. Bu birim birinci derece de önem taşımaktadır. Matematiksel işlemlerin gerçekleştirildiği bu biri kısaca ALU olarak adlandırılır. İkinci temel bileşen ise, Komut Çözücü birimidir.  İngilizcesi, Instruction Decoder olan bu işlemcini yapması gereken kodların yapılması için gerekli işlemleri başlatarak, komutun çalıştırılması için gerekli işlemlerin belirlendiği birimdir. Üçüncü temel bileşen Kaydedicilerdir.  İngilizcesi, Registers  olarak bilinen bu birimde anabellekteki veriler işlenmek üzere merkezi işlem birimine taşınır ve bu verilerin işlenmesi sırasında geçici olarak kaydedici bölümünde bekletilir. Son temel bileşen ise Veriyolu adı ile bilinir. İngilizce karşılığı Bus olan bu temel bileşen, işlemcinin diğer donanım birimleri ile bağlantısını sağlar ve iletken elektriksel yollar olarak tanımlanır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *