İslamiyette Sporun Önemi

İslam ve Spor

Hz. Peygamberimiz beden sağlığı için insanları spora, bedenen sertleşmeye teşvik etmiştir. Bunlar arasında güreş, koşu, at yarışları, ok atma, avlanmak, müsabaka, yüzme başlıca olanlarıdır. Ancak bu sporlar yapılırken İslami ölçüler esas alınmış, müsabakalarda hiçbir şekilde kine, nefrete yer verilmemiş, bedensel menfaatler ve gelişim daima ön planda tutulmuştur.

İslamiyette Sporun Önemi

Hz. Peygamber ashabına üzüntülü ve sıkıntılı anlarında sıkıntılarını sporla dağıtmayı tavsiye etmiş ve bununla rahatlığa kavuşacaklarını ifade etmiştir. Kendisi de müsait vakitlerinde güreş, atıcılık, yüzme ve koşu ile özellikle ilgilenmiştir. Rükane b. Abdülyezid isimli pehlivan ile yaptığı müsabakada, Rükane İslama girmek için Peygamberimizin, kendisini güreşte yenmesi gerektiği söyleyerek  onu düelloya davet etmiş ancak sonuçta müsabakayı kaybedince sözünden caymıştır.

Peygamberimiz sahabeleri teşvik ederken kimi zaman taraf olmuş, kimi zaman seyretmiş, bazen de bizzat oyunun içerisinde yer almıştır. Bu teşviklerde, okunu hedefine isabet ettirmesiyle ünlü olan sahabe Sad b. Ebi Vakkası övmüş ve iyi ok atan sahabilere iltifatta bulunmuştur. At ve deve yarışlarında kazananları ödüllendirmiştir.

Kuran-ı Kerimde at ve kuvvetli mü’minler Adiyat suresindeki şu ayetlerle övülmüştür. “ Yemin olsun nefes nefese koşan atlara. Ve çarparak kıvılcım çıkaranlara. Ve sabah vakti baskın yapanlara. Ve tozu dumana katanlara. Ve düşmanın ortasına dalanlara.”

Spor yaparken İslamı ölçülere uygun olması açısından şu hususlara dikkat etmek gerekir:

-Herhangi bir spor türünü yaparken yada izlerken argo kelimelerden uzak durmalı

-Sporu yapanlarda ve seyredenlerde eğitimini ve dini vecibelerini terk etmeye varacak kadar zaman israfı yapmamalı

-Oynanan oyunlar, müsabakalar hiçbir surette kumara alet edilmemeli

-Kişinin bedenen zarar görmemesi, tehlike arz etmemeli

-Çevreye rahatsızlık vermemeli

-Giyim kuşam noktasında, Kuran ve Sünnet ölçülerini aşmamalı

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *