Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan Otunun Faydaları

Etiketler:Isırgan Otunun Faydaları, Isırgan Otunun Faydası, Isırgan Otunun Yararları, Isırgan Otu Yararı, Isırgan Otu

Isırgan otu, çok fazla yaygın olarak kullanılan bir bitki olmasa da oldukça faydalı ve tüketilmesi gereken bir ottur. Direkt olarak dokunulduğunda tende yanma ve kaşıntı yapan bu bitki, özellikle Doğu Karadeniz yöresi halkı tarafından yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

Isırgan otu Isırgan Otunun Faydaları
Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu, birçok hastalığa karşı doğal ilaç olarak kullanılabilmektedir.  Bu bitkinin egzamadan saç problemlerine, soğuk algınlığından kanser gibi kötü hastalıklara kadar birçok hastalığa karşı faydası olduğu kanıtlanmıştır. Bunlar dışında ısırgan otu idrar söktürücüdür, yüksek tansiyon hastaları için şifadır, demir eksikliğine iyi gelmektedir, sindirim sistemini rahatlatır, sivilcelere iyi gelmektedir, kabızlık problemlerine karşı kullanılabilmektedir, kanı temizler, vücuda dinçlik ve enerji kazandırır, düzenli tüketildiğinde romatizma hastalığına karşı iyi gelmektedir. Faydaları bunlarla da bitmeyen ısırgan otu, bayanlar için adet dönemlerinde oluşan ağrılara karşı kullanılabilmektedir, emdiren anneler için süt oluşturma kaynağıdır, böbreklerimizin temizlenmesine yardımcı olur, kanın içerisindeki şeker düzenini dengeler, egzama hastalığına iyi gelmektedir. Görmüş olduğunuz üzere ısırgan otunun faydaları saymakla bitmeyecek gibidir.

Isırgan otu Nasıl Tüketilir?

Isırgan otu daha çok Karadeniz yöresinde olmak üzere yemeği yapılarak tüketilebilmektedir. Bunun dışında kaynatılarak suyundan da faydalanılabilen ısırgan otunun kimileri tarafından çayı demlenerek te tüketimi gerçekleştirebilmektedir. Tüketilme şekline göre faydası da değişebilen bu bitkinin her şekilde tüketilmesi vücuda müthiş bir şekilde fayda sağlayacaktır.

 

Yazar Hakkında Hepsine Bak

igar

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *