İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş güvenliği uzmanı olarak çalışmak isteyenlerdenseniz öncelikle İş Güvenliği Uzmanlığı adına belgeye sahip olmanız gerekmektedir. İstenilen bu belgeye nasıl sahip olacağını öğrenmeniz adına yönetmelik aracılığı ile iletişime geçerek detaylı bilgi platformuna sahip olabilirsiniz. İş güvenliği uzmanlığı A,B ve C olmak üzere 3 farklı gruba ayrılmaktadır. C sınıfına mensup olan iş güvenliği uzmanları az tehlikeli sınıfta, B sınıfına ait olan iş güvenliği uzmanları tehlikeli ve az tehlikeli sınıfta, A sınıfında olan iş güvenliği uzmanları ise tehlikeli sınıfa ev sahipliği yapan iş alanlarında çalışabilmektedirler.

is guvenligi uzmani İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

C sınıfı iş güvenliği uzmanı belgesi almak için eğitime katılmanız ve mimarlık, mühendislik gibi eğitim veren fakültelerin mezunlarından olmanız gerekmektedir. Eğer bakanlık aracılığı ile müfettişlik yapan sınıfa mensup iseniz C sınıfına ait iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılabilirsiniz. Teknik eleman ve fakülte mezunlarına verilen B sınıfa sahip uzmanlık belgesi ise C sınıf belge aracılığı ile yaklaşık 3 yıl boyunca görev yapan kişilere verilmektedir. A sınıfa sahip iş güvenliği uzmanlık belgesi ise B sınıfa ait belge aracılığı ile en az 4 yıl süredir görev yapan ve bunu sözleşeme aracılığı ile belgeleyen kişilere verilmektedir.

İş güvenliği uzmanlığına aday olan kişiler toplamda 220 saate yakın bir eğitim programından geçmektedirler. Bakanlık aracılığı ile yapılan sınavlarda 100 puan üzerinden 70 alan kişiler bu belgeye sahip olur ve iş güvenliği uzmanı olarak tanıtılır. Bakanlık tarafından belgelendirilen teknik eleman, mimar ve mühendisler iş güvenliği uzmanı olmaya hak kazanmaktadırlar. Eğer üniversitelerin kimya ve fizik ile ilgili bölümlerinden lisans olmak şartı ile mezun iseniz iş güvenliği uzmanı olabilirsiniz. Teknik elemanlar ise belli periyotlar dâhilinde verilecek iş güvenliği uzmanlık eğitimi sonrasında sertifika alabilirler. Uygulamaya alınan bu sertifika sonrasında kısa zaman zarfı içinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Bakanlık tarafınca yetkilendirilen kamu kurum ya da üniversitelerin sahip olduğu iş güvenliği uzmanlığı bu bölüm hakkında detaylı eğitim programına sahiptir.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *