İnternet Üzerinden Eğitim

İnternet Üzerinden Eğitim

İnternet günümüzde hemen her alanda insanlığın hizmetindedir. İnsanlar bir çok ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılar. Dolayısıyla internet, eğitim hayatımıza da girmiş, eğitimde önemli bir alternatif olmuştur.

İnternet üzerinden eğitim; uzaktan eğitim, online eğitim gibi isimlerle de anılır. Temel amacı, bilgisayar ile internet bağlantısıyla eğitimi veren kuruma bağlanmak, böylece öğrencinin bulunduğu yer ile eğitimi veren kurumun bulunduğu yerin önemi aşılarak eğitimin gerçekleşmesini sağlamaktır. İnternet üzerinden eğitimde öğrenci ders takibi için zaman sınırlaması yaşamaz. Online, eşzamanlı eğitimlere katılabileceği gibi, öğrenci dilediği saatte bu eğitimlerin videolarını izleyebilir, dokümanlarını okuyup, inceleyebilir. İnternet üzerinden eğitim, öğrenci ve okul arasında zaman ve mekan bütünlüğü zorunluluğu ortadan kaldırır. Ancak sistem öylesine gelişmiştir ki, öğrenci dersleri canlı olarak takip edebilir hatta tıpkı sınıftaymış gibi soru sorup, yanıtını alabilir.

Uzaktan eğitimde genel olarak bazı eğitimler senkron olarak adlandırılan eş zamanlı canlı görüntülü olarak yapılabilirken, bazı eğitimler ise asenkron olarak adlandırılan, eşzamanlı olmayan şekilde gerçekleşir. Genellikle sınavlar eş zamanlı olarak gerçekleşir.

Uzaktan eğitim bir takım avantajları da beraberinde getirir. Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz, hem öğrenci hem de okul için eğitim maliyetinden tasarruf, zamandan ve mekandan tasarruf, daha fazla kişiye eğirişme (bir sınıfta 50-10 kişi barındırılabilirken, internet ile binlerce kişiye aynı anda ulaşılabilir), evden çıkma imkanı bulamayan özürlü kişilerin eğitim alabilmesi sayılabilir.

Uzaktan eğitim ilk olarak ‘mektupla eğitim’ sistemiyle 1800’lü yılların ikinci yarısında İngiltere, Fransa, ABD’de başlamıştır.   1840 yılında ingiliz eğitimci Isaac Pitman, posta göndermek yoluyla bir öğrencisine stenografi öğretmiştir. Bu sistem gelişerek, internetin de hayatımıza girmesiyle bilgisayar ile internet üzerinden eğitim halini almıştır.

Türkiye’de de 1950 yılında mektupla öğrenim konusunda denemeler yapılmış, 1961 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Mektupla Öğrenim Merkezi kurulmuştur. Ülkemizde, uzaktan eğitimin en belirgin örneği Anadolu Üniversitesi’nin 1981 yılımda kurulan Açık Öğretim Fakültesi’dir.

Uzaktan eğitim, bir başka ülkeye gidecek yeterli parası olmayan, ancak o ülkelerde eğitim almak isteyenler, üniversiteye klasik sınıf ortamlarına girerek ders dinlemeye vakit bulamayanlar, bulunduğu şehirde gitmek istediği bölüm olmayanlar, fiziksel özürleri nedeniyle kampüs ortamına ya da başka bir şehre ülkeye gitme imkanı olmayanlar  tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir.

 

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *