İbadet Nedir?

İbadet Nedir?

İbadet, Allah ‘a karşı gösterilecek saygı, tazim ve hürmet anlamına gelmektedir. İbadet Allah ‘ın emirlerini yerine getirmek, yasakladığı bütün haramlardan uzaklaşmak anlamındadır. Tasavvufta Allah için yapılan her şey aslında bir ibadet olarak sayılır. Yapılış durumu ile de ibadet üçe ayrılır.

Birincisi; bedeni ibadettir. Kalp ve beden hareketleri ile yaptığımız ibadetlerdir. Namaz kılmak, oruç tutmak.

İkincisi; maddi ibadettir. Mal ile yapılan her türlü ibadet buna dahil sayılır. Mesela, zekat vermek gibi.

Üçüncüsü ise; hem maddi hem de bedeni ibadetlerdir. Vücut ve beden hareketlerimiz beraberliğinde malımızla da yapılan ibadetlerdir. Hacca gitmek gibi.

Allah, diğer canlılardan farklı olarak akıl ve fikir vererek bizi, diğer varlıklar arasında özel bir durumda yaratmış, yaşayabilmemiz için yer altı ve yerüstü zenginliklerle doldurduğu dünyayı bir sofra gibi önümüze sermiştir. Yüce Allah, verdiği ve sunduğu nimetlerin çokluğunu hatırlatarak şöyle buyuruyor;

“Hem size istediğiniz şeylerin hepsinden verdi öyle ki Allah ‘ın nimetini saysanız onu bitiremezsiniz, her halde insan, çok zalim, çok nankör.” (İbrahim, 34)

İbadet bir kişinin inandığı o büyük güce olan tüm hislerinin göstergesidir. Bir aynasıdır. Ama sadece çok ibadet etmek yeterli değildir muhakkak. Bunun ile beraber o ibadetin de çok içten ve samimi olması gerekir. Ancak o zaman gerçek amacına ulaşmıştır. Aklı olan kimselerin Allahü Tealaya şükür etmek, ibadet etmek için peygamberlerine de uymaları lazımdır. Onların tavsiyelerine riayet ederek, doğru bir şekilde uygulayarak ibadet etmeliler.

İbadet bizi yaratıp, vücudumuzu mükemmel organlar ile donatan ve sayılamayacak kadar nimetler vererek bizi mülkünde barındıran Rabbimizin iyiliklerine karşın içten gelerek ettiğimiz bir teşekkür sayılır. Bu teşekkür duygusunun içinde Allah sevgisi, ibadet duygusu, dua ve minnet, özveri ve fedakârlık da vardır. Bazen çok zorlukla kalktığımız sabah uykusundan sadece namaz için fedakârlık yaparız. Kimi kullar var ki din onlara hastalıkları sayesinde orucu farz kılmamış, ama onlar yine de sevgilerini ifade etmek için ibadet ederler. İşte bunun için ibadet hepimizin hayatında çok önemlidir.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *