Hosting Nedir?

HOSTİNG NEDİR?

Web hosting ya da tek olarak hosting, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfa ve resimlerin internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır. İnternette bir site yönetebilmek ve sahibi olmak için özel üretilmiş, internete çok hızlı bir şekilde bağlantısı olana yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda yayınlamak istediği dosyaların saklı tutulması gerekir. Web siteye ait dosyaları saklayan ve tüm internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu, verileri saklama ve yayına koyma işine de web hosting denir.

Bugün hem ülkemizde hem de tüm dünyada internet sitesi sahibi olmak isteyen, web sitesi kullanan, aktif olan pek çok kişi ve kurum var. Şahısların kendilerine ait olan onca internet sitesinin yanında, büyük ya da küçük tüm markaların ve firmaların da siteleri bulunmaktadır.

Web hosting işini yapan yüzlerce firma ve birçok firmanın da uygun olacak farklı boyutlarda hosting paketleri bulunur. Bu da hosting satın almak isteyen internet kullanıcılarının işine yarayan bir durumdur. Çünkü hangi tür paketten satın alırsa alsın bütün site sahipleri hosting satın alarak verilerini ve resimlerini de güvence altına almaktadır.

Hosting hizmeti veren sistem aslında çok hızlı bir internete bağlı olan iyi bir bilgisayardan farklı bir şey değildir. Belki de aynı anda yüzlerce web sitesinin yayınlanabilmesinin en önemlisi kesintisiz çalışacağını düşünürsek elbette donanımı ona göre seçilmiş olmalıdır. Çok da hızlı bir bağlantı hızına sahiptir.

Bir hosting hizmeti alırken belirlemeniz gereken birçok şey ve dikkat etmeniz gereken kurallar var. Her şeyden önce açmak istediğiniz web sitesini ne amaçla kullanacağınızı çok iyi belirleyin. Böylece ne kadar genişlikte bir bant ağına ihtiyacınız olduğunu anlayabilir ve o ölçüde hosting satın alırsınız. Daha sonrasında ise, web sitenizde hangi programlama dilini kullanacaksanız ona göre bir hosting alanı belirlemek zorundasınız. Sitenizin ziyaretçi yoğunlu da çok önemlidir. Mesela yoğunluk Türkiye ‘de ise yine Türkiye ‘de bulunan bir firmadan satın almalısınız. Bu şekilde size mutlaka çok daha ekonomik gelecektir.

 

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *