Hipnoz Nedir?

Hipnoz Nedir?

hipnoz nasil yapilir Hipnoz Nedir?Eski Yunanca’da hypnos olarak geçen hipnoz kelimesinin anlamı uykudur. Fakat hipnoz bir uyku hali değil aksine uyanıklık durumudur. Elektroensefalografi (EEG) kullanılan modern araştırmalarda elde edilen beyin ritim örnekleri hipnotize edilmiş bir kişinin uyku ile uyanıklık arasında olduğunu göstermektedir. Hipnoz yaparken kullanılan tekniklerin tümüne ise hipnotizma denir. Türk Dil Kurumu’nun Türkçe sözlüğünde hipnoz; bakışla, sözle, telkin yapılarak meydana getirilen bir çeşit uyku hali ki bu halde uyuyan kimse uyutanın etki ve telkinlerine açık fakat dış dünyanın başka etkilerine karşı kapalıdır şeklinde tarif edilmektedir.

Hipnoz en basit tanımıyla trans halidir. Uyku ile uyanıklık arasında bir durum olan trans telkin almayı kolaylaştıran bir ruh halidir demek mümkündür. Olumlu telkin tedavi edici bir terapi metodu olup trans halinde uygulandığında bilinçdışında olumlu değişikliklere ve iyileşmeye yol açmaktadır. Hipnoz seansları yeteri kadar tekrarlandığında bilinçdışında kalıcı değişiklikler ve iyileşmeler meydana gelmektedir. Hiptonik trans hali tedaviyi etkili bir şekilde uygulamaya olanak sağlar demek yersiz olmaz. Ancak tedaviyi asıl oluşturan olumlu telkinler ve bu esnada uyguladığımız psikoterapi yöntemleridir.

Temel olarak iki tarzda uygulanan hipnozun ilk çeşidi direkt olumlu tekinlerle şifa sağlamaya yönelik çalışmalardır. Hipnozun kesinlikle hiçbir zararı ya da yan etkisi yoktur. Analitik hipnoterapi de ikinci yöntemdir. Bu yöntem psikoterapi bilgi ve deneyimine sahip terapistler tarafından uygulanmalıdır. Bu terapi sırasında trans altındaki kişi ile bilgi alışverişinde bulunulur. Bu nedenle seansta uygun soruları seçmek ve gerekli terapatik yaklaşımları göstermek bir terapi sanatıdır. Bu nedenle bu hipnoz tekniğinin daha deneyimli ve donanımlı terapistler tarafından uygulanması şarttır. Aynı zamanda hipnotik trans altında yaş geriletilmesi ve katarsis (boşalım) sağlanması gibi tekniklerin yine ustaca idare edilmesi gerekmektedir. uzman kişilerce yapılan hipnoz seanslarının kesinlikle bir zararı yoktur.

hipnozlanmis insanlar Hipnoz Nedir?

Hipnoz her insanın yaşayabileceği doğal bir süreçtir. Bazen hepimiz günlük yaşamımızda hipnotik deneyimler yaşarız. Örneğin TV reklamlarından etkilenerek bazı ürünleri almak istememiz irademiz dışında hipnoz olmamızdan kaynaklanır. Hipnotik bir süreçte bilinçaltımızdaki tüm bilgileri içimize alırız. Daha önce duymadığımız bir konuda anlatılanları inanarak dinlerken aslında bir çeşit hipnoz durumu yaşar ve anlatılan bilgileri kritik etmeden içimize alırız. Televizyonda bir film izlerken duygulanma ve ağlama da bir çeşit hipnotik ruh halidir. Bir şeye kendimizi iyice konsantre etmişsek örneğin bilgisayarda oyun oynuyorsak bir işe kendimizi iyice konsantre etmişsek heyecanla maç izliyorsak yine bir çeşit hipnoz durumundayız demektir. Bu durumlarda dış uyarılara kendimizi kapatmış sadece o anda yaptığımız işe odaklanmışızdır. Yaptığımız bu odaklanma tıpkı hipnozdaki telkinlere odaklanma gibidir. Böyle durumlarda insanlar tıpkı hipnozdaki gibi telkinlere yatkın hale gelirler. Bundan dolayı hipnoz doğal hayatımızın da bir parçası olan tanıdık bir olgu olup bir hipnotist yardımıyla yeniden yaşantılandığında bu tanıdıklık daha iyi anlaşılır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *