Geniş Gözenekleri Sıkılaştırma Yöntemleri Nedir?

En hassas yerlerimizden biri olan cilt, bakıma ve har daim korunmaya ihtiyaç duyar. Bunun açıdan düzenli olarak cilt bakımı yapmak, kir oluşumunu önlemek ve yağ oluşumunu dengelemek için düzenli olarak bakım uygulamak son derece önemlidir. Kendi cilt tipinizi bilerek, doğru adımlarla cildinizi temiz tutabilir, sivilce ya da akne oluşumunu sona erdirebilir ve capcanlı görünümüyle sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.
Birçok kişinin en büyük cilt problemi olan geniş gözenekler de düzenli bakımla alt edilebilecek sorunlar arasında yer alıyor. Özellikle yağlı cilde sahip olanların en büyük kabusu olan geniş gözenekler için cildi sıkılaştırıcı bakımlar uygulamak gerekir. Elbette istikrarlı bir şekilde bu bakımları uygulamadan bir sonuç almak imkansızdır. İşte gözeneklerinizi küçültmek için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem.
Gözeneklerinizin sıkı olmasını istiyorsanız yapacağınız en önemli şey, yüzünüzü hem sabah hem de akşam yıkamaktır. Günde iki kere yıkadığınız yüzünüze nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Uygulayacağınız nemlendiricinin yağsız olması ve su bazlı olması oldukça önem taşıyor. Yüzünüzü temiz tutarak bu tarz bir krem kullanırsanız gözeneklerinizin genişlemesini önlersiniz. Aynı şekilde kullandığınız makyaj malzemelerinizin de su bazlı olmasına dikkat etmenizde fayda var. Krem allık yerine toz allıklar kullanmanız çok daha doğru bir seçim olacaktır. Yüzünüzde meydana gelen sivilcelerinizi sıkmaya kalkışmayın. Siyah noktalarınızı da kendi yöntemlerinizle temizlemek yerine siyah nokta temizleyici bantları tercih etmelisiniz. Cildininize tırnaklarınızla müdahale ettiğinizde zarar verebilirsiniz. Hem sivilceniz leke oluşturabilir, hem de sivilcenizden yayılan iltihap başka sivilcelerin oluşumunu tetikleyebilir. Sivilceli bir ciltte ise gözenekler gün geçtikçe daha da genişler. Gözeneklerizi sıkılaştırmak için bir şişe madem suyu ile bir limonu karıştırarak buz kalıplarına koyun. Bu buz kalıplarını her sabah yüzünüzde gezdirerek, gözeneklerinizi sıkılaştırmış olacaksınız. Buz küpünü yüzünde gezdirmek istemeyenler ise aynı karışımı pamuk yardımıyla yüzüne sürebilir. Limonun içinde yer alan C vitamini ve mineral zengini soda cildiniz için oldukça yararlıdır. Düzenli olarak yaptığınız takdirde çok iyi sonuçlar alabilirsiniz. Yağlı cilde sahip olanlar gün içinde mümkün olduğu kadar çok su içmelidir. İki çilek ve bir yumurta beyazını çırparak oluşturacağınız karışımı yüzünüze sürdükten yirmi dakika sonra ılık suyla yıkayın. Cildinizi pürüzsüzleştirecek bu maskeyi haftada bir kere uygulayabilirsiniz. Cildiniz normalden daha çok probleme sahipse aynı maskeyi beş günde bir tekrarlayabilirsiniz. Gül suyu cildi sıkılaştırıcı özelliğe sahip olduğundan sabah ve akşam tonik olarak kullanmanız yararınıza olacaktır. Elbette yüzde yüz gül suyu olmasına dikkat ederek alacağınız gül suyu cildinize iyi bir etki yapacaktır. Bir gül suyunun doğal olduğunu anlamanın en iyi yolu ise kokusuna dikkat etmektir. Bozuk ya da ekşi kokan gül suyu, doğaldır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

igar

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *