Futbol Sadece Futbol Değildir

Futbol Sadece Futbol Değildir

Futbol sadece futbol değildir… Bu söz Simon Kuper’in kült bir kitabına isim olurken, aynı zamanda dünyanın en çok takip edilen sporu olan futbolu, en iyi tarif eden cümledir. Milyonları peşinden sürükleyen bu oyunu, bu kadar insanı birbirine bağlayan ve ayıran bu sporu bu kadar önemli yapan nedir? Tarihte kimler futbolu bir silah, bir araç, olarak kullanmıştır? Bu makalede bunlardan bahsedeceğim.

Futbol ve Siyaset 

Futbol gibi kitleleri peşinden sürükleyen bir spor, tabi ki siyaset gibi temelinde insanların güvenini kazanmak bulunan bir sistemin dikkatini tarih boyunca çekmiştir. Özellikle tarihin karanlık sayfalarının mimarı olan diktatörler bu sporu, kendi güçleri için kullanma fırsatını kaçırmamışlardır. Dünyanın en güçlü takımlarından Real Madrid belki de bu durumun en önemli örneğidir. İspanyol diktatör Franco iktidara geldikten sonra İspanya’da Real Madrid’i adeta sahiplenmiştir. Cumhuriyetci devrim ile armasından tacı çıkaran Real Madrid (o zamanki adıyla Madrid futbol kulübü ) Franco tarafından armasına yeniden tac eklenerek adeta Franco’nun krallığının takımı halini almıştır.

Adolf Hitler de gibi futbola ilgisiz kalamamış ve bir işçi takımı olan Schalke takımını kendi himayesine almıştır. Öyle ki Schalke takımı tarihindeki yedi şampiyonluğun altısını Hitler döneminde elde ederken bunu başarıda belki de en az etkili olan faktör saha içindeki performanstı. Musolini de tıpkı Hitler gibi futbolu bir silah olarak kullanmış bir diktatördür. Hitler’in, yahudi başkanlı Bayern Münih’e karşı desteklediği Schalke’si gibi, Musolini’nin de cumhuriyetçi romaya karşı desteklediği Lazio’su vardı. Hatta Musolini‘nin futbola etkisi öyle bir hal alır ki, 1938 dünya kupasını sahibini de kendisi belirler. Fransa’da oynanacak final maçında Musolini’nin İtalya’sı  ile o zamanın en güçlü takımlarından Macaristan karşılaşacaktır. Maç öncesi futbolcular soyunma odasında iken birden üst rütbeli bir subay Musolini’den bir telgraf  ile futbolcuların yanına gelir ve yüksek sesle telgrafı okumaya başlar :  “Bu kupa şanlı İtalya halkının moral değeri için çok önemlidir. Size büyük görev düşüyor. Bana ya kupayı getirirsiniz, ya da canınızı alırım.  İmza, Benito Mussolini…”  Bu haberi alan futbolcular korku ile sahaya çıkar, maçı ve kupayı 4-2 lik skorla kazanır. İddiaya göre bu telgraftan rakip oyuncuların da haberi olmuştur ve onlarda maçı rakiplerinin kazanması için oldukça çabalamışlardır. Portekiz’li Salazar da Benfica kulübü ve efsane futbolcu Eusebio’nun başına gelen belki de en kötü şeydi.

Tüm bu örneklerde görüldüğü gibi futbol; tarih boyunca siyasiler tarafından silah olarak kullanılmış, dünyanın en güzel ve en çirkin oyunudur. Yani futbol asla sadece futbol değildir.

         

Yazar Hakkında Hepsine Bak

ugurkuyumcu

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *