Futbol Nasıl Oynanır?

Çok uzun yıllardır tüm dünyada da ülkemizde de çok sevilen, özellikle erkeklerin dünyasında bir numaralı yere sahip olan futbol, inanılmaz büyük ölçüde bir takipçi kitlesine sahiptir. Bu alanda birçok bahis ve şans oyunları, ses getiren maçlar, inanılmaz rakamlar ile adı anılan futbolcular ve daha pek çok şey de içinde yer alır. Peki, futbol nasıl oynanır?

Dünyada en yaygın spor olarak kabul edilen futbol iki ayrı takımdan, her bir takımda 11 oyuncu olmak üzere toplamda 22 oyuncudan oluşmaktadır. Oyunun amacı topu, ayak ile rakip kaleye atmaktır. Buna da “gol” denir. Topu kesinlikle elle müdahale ederek atmak yasaktır. Ama kafa ile topa vurmak olabilir kurallar arasında olup, bu şekilde gol atan futbolcular da seyirci tarafından ayrı bir ilgi görmektedir.

İki ayrı grubun oyuncuları da, takımlarının renginde olan kıyafetleri giyerek sahaya çıkmak zorundadır. Bu hem onların takımlarını temsil etmeleri, hem de sahada ayırt edilmeleri için gereklidir. Her bir oyuncunun takım içindeki numarası, formasının sırt tarafında iri bir şekilde yazar.

Futbol oynanacak olan alan, dikdörtgen biçiminde olup, uzunluğu 90-120 metre, genişliği ise 45-90 metredir. Sahada uzun kenarlara taç çizgisi, kısa kenarlara da kale çizgisi denir. İki taç çizgisi arasında uzanan ve alanı tam ortasından ikiye bölen çizgiye ise orta çizgi adı verilir.

futbol nasil oynanir 1024x682 Futbol Nasıl Oynanır?

Hakem, kuralları çiğneyen takımı serbest vuruş kararı ile cezalandırabilir. Serbest vuruşlarda rakip takımın oyuncularının topa vuruş noktasından en az 9,15 metre uzakta durmaları gerekir. Yanlış bir hareket yapan ve hakemin kararı ile kırmızı kart gören oyuncu anında maçtan çıkarılır. Bu durumda oyuncusu çıkarılan takım, o kişinin yerine de yeni birini sokamaz. Çünkü kural ihlali vardır.

Bununla birlikte bazı oyuncular da yine hakemin gözlemi sonucunda sarı kart görebilir. Sarı kart, oyuncu için bir uyarıdır. Kurallara aykırılığı tam gerçekleşmeyen ancak bu konuda takım arkadaşlarını ya da rakip tarafı zor duruma düşürme ihtimali olan oyuncuya da halem tarafından sarı kart gösterilir.

En sonunda da kurlarla uygun olarak 90 dakikalık süre bitiminde en çok golü atan taraf kazanır.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *