Fazla Tuz Tansiyon Nedeni Mi?

Fazla Tuzun Zararları

Günlük yaşamda yediğimiz her yiyecekte bir miktar tuz bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre tuzun aşırı şekilde kullanılmasıyla birlikte hipertansiyona yol açabileceği tespit edilmiştir. Ayrıca fazla tuz kullanımı başta böbrek olmak üzere birkaç yerde de sorunlar çıkartmaktadır.

Uzmanlar, en çok tuz tüketiminden kaynaklı başta hipertansiyon ve böbrek rahatsızlığının meydana geldiğini açıklarken, günde en fazla 6 ila 4 gram tuz tüketilmesini önermektedir. Bu oranın aşılmaması gerektiğini vurgularken, önemini sizlere aktaracağız.

Ayrıca bir diğer araştırma konusu da %22 civarında hipertansiyonlu, %8 civarında ise böbrek rahatsızlığı çeken (kronik) insan olduğunu ortaya katmıştır.

Bu nedenle ciddi bir şekilde düşünmek gerekmektedir. Ayrıca kış mevsiminde olduğumuz bu dönemde uzmanlar, en fazla 4 gram tuz tüketilmesini öneriyor. 6 gram tuzu ise yaz mevsimi için önermektedirler. Bunun sebebi terleme ile alakalıdır.

Ufak bir araştırma daha; Tuz tüketiminin en fazla olduğu illerden birisi Adana’dır. Adana’da tuz ile yapılan şalgam, maden suyu, haşlama gibi içecekler tuz tüketimini katça arttırmaktadır.

Türkiye’de genel olarak tuz tüketimi 20 grama yakındır. 6-4 gram arasına inmek için oldukça çaba sarf etmelisiniz. Aksi durumda hipertansiyona davetiye gönderebilirsiniz.

fazla tuz tansiyon nedeni mi Fazla Tuz Tansiyon Nedeni Mi?

Böbrek Hastalığı Hangi Yaşlarda Görülür?

Ben gencim bana bir şey olmaz demek son derece yanlıştır. Böbrek rahatsızlığı her yaş grubunda görülebilir. Bu konuda yapılan analizlere göre küçük yaşlarda tansiyon ve böbrek rahatsızlığına yakalanan çocuklar görülmüştür.

Önlem olarak her iki ya da üç ayda bir kan değerlerinizi ölçmenizi tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda hızlı kilo alıp vermemeye özen göstermeli ve egzersiz yapmanızı öneriyoruz.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *