Fazla İlaç Kullanımının Zararları Nelerdir?

İnsanların birçoğu en ufak ağrıda bile ağrı kesici kullanmaktan çekinmiyor. Hal böyle olunca bu makaleyi kaleme almanın vakti geldi diye düşünüyoruz. Uzmanların çevirileri ile birlikte fazla ilaç kullanımının zararlarını sizlere anlatacağız. Özellikle ağrı kesiciler ile yoğunlaşacağımız bu konumuzda ağrıyı kesecek olan ilacın, ağrıyı arttırdığını söyleyerek başlayalım.

Çünkü sorunun ne olduğunu bilmeden ağrı kesici kullanayım geçsin mantığı vardır. Bu mantık ile ağrıyı daha çok arttırarak kendinize dönmesini sağlıyorsunuz. Ağrılar eğer kısa sürede kendiliğinden geçmiyorsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Bu şekilde daha güvenli ve hangi ilacı kullanmanız gerektiğini doktor tavsiyesi ile kullanabilirsiniz.

Türkiye’de yapılan araştırmalara göre en çok şikayet edilen ağrı, baş ağrısıdır. Baş ağrısı şikayetleri iki çeşitte araştırılmıştır. Bunlardan birisi migren, diğeri strese dayalı ağrılardır.

Yapılan araştırmalara göre %16 civarında migren sonucu ağrılar meydana gelmiştir.

Strese dayalı baş ağrısı oranı daha vahim; %36 oranında olan bu ağrı ülke şartlarını ve çevresel faktörlerin ne kadar acımasız olduğunu gösteriyor.

Erkek ve bayanlara oranlarla gözettiğimiz zaman, erkeklerin daha fazla ağrı çektiklerini söyleyebiliriz. Ortalama yaş başlangıcı 20 dir. Her yıl tekrarlanabilir ve ortalama üç hafta sürebilir olan ağrılar yaşayabilirler.

En çok görülen ağrı tıpta küme baş ağrısıdır. Kendimi hissetmiyorum, kaşım, şakağım ağrıyor diye tabir edilen ağrılar küme baş ağrısından ibarettir. Ayrıca oldukça şiddetli olduğunu söyleyebiliriz.

Küme Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

bas agrisi ilaci 1024x681 Fazla İlaç Kullanımının Zararları Nelerdir?

Küme baş ağrısı yani şiddetli atak geçirenlerin en kısa sürede doktora başvurmaları gerekmektedir. İki çeşit tedavi yöntemi vardır. Bunlardan birisi oksijen, diğeri ise ilaç tedavisidir.

Doktor Tavsiyesi Olmadan İlaç Kullanmamalısınız

Özellikle vücudun belirli bölgelerinde ağrılar daha çok görülür. Karın, kol, bacak, baş gibi bölgelerde başlayan ağrıların neticesinde hemen ağrı kesici kullanılır. Bu oldukça yanlış bir seçimdir. Doktora başvurmadan ilaç kullanmak oldukça zararlıdır. Bu şekilde alınan ilaçların zararları ise; sonradan meydana çıkmaktadır. Sebebi, ilaçların bağımlılık yapmasıdır. Böylece ağrılar sürekli ortaya çıkar ve siz ağrıyı kestiğinizi düşünerek geçici ilaç ile tedavi ettiğinizi düşünürsünüz.

İlaç kullanmayan birçok kimsede ağrı sızı pek görülmez.

En çok acı veren bir diğer rahatsızlıkta migrendir. Bu ağrı acısından, bulantısından insanı kusturabilecek düzeydedir. Ayrıca kronik bir rahatsızlıktır. Yapılan araştırmalara göre migren, kadınlarda erkeklere oranla en az üç kat fazla görülmüştür. Peki neden üç kat erkeklerden çok kadınlarda görülür? Bunun nedeni uzmanlara göre hormonal durumlardır. Ayrıca yaş olarak kırk yaş öncesinde görülmesi çoğunluktadır.

Migreni Hangi Durumlar Tetikler?

Özellikle başlıca sebepler arasında stres, aç kalma, öğün atlama, uykuda düzensizlik, çok yorulma gibi durumlar tetikler. Yiyecek olarak ise; çikolata, peynir, kuru yemişler tetikleyebilir.

Son olarak Türkiye’de en çok ağrı kesicilerin kullanıldığını rapora dayalı söylersek, herkesin bu konuda oldukça dikkatli olması gerekir. Kendinizi bağımlı yapmayın, ilacı sadece doktor tavsiyesiyle birlikte kullanın. Kendi reçetenizi kendiniz yazamaz, her ağrıda da ağrı kesici kullanamazsınız. Unutmayın; Sağlık en büyük nimettir.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *