E-Ticaret Nedir?

E-TİCARET NEDİR? NASIL E-TİCARET YAPILIR?

E ticaret yani açık hali ile elektronik ticaret, her türlü mal ve hizmetin internet ortamında satışının gerçekleşmesidir. Ülkemizde de ortalama olarak 90 ‘lı yılların ortasından sonra internet ile başlamış, ancak tüm dünyada ve ülkemizde yaygın bir şekilde kullanımı 2000 ‘li yılları bulmuştur. Bugün e ticarette gelinen nokta oldukça başarılı ve yaygın bir kullanım ağına sahiptir. Hemen hemen bütün firmalar, şirket ve markalar bu alanda satış gerçekleştirmeyi tercih etmektedirler. Buna ek olarak şahsi anlamda herhangi bir mal ya da hizmet satan kişiler de yine bu yol ile müşterilerine ulaşıyor.

E ticarette kullanılan ulaşım araçları; telefon, bilgisayar, internet ve faks gibi araçlardır. Müşteri olan taraf ile satıcı taraf bu yollar ile iletişime geçer. Bugün genellikle mail yolu ile pek çok satış gerçekleşiyor. Tabi bu kadar yaygınlaşan ve çok rağbet gören ticaret türünde mutlaka sorunlar çıkabilir. Yani bunu kötü amaçlar için kullanacak kişilerin olması insanları maddi manevi çok zor durumlara düşürecektir. Ancak bununla birlikte sıkı önlemler de alınarak, e ticaret yapan firmalar hem kendilerini hem de müşterilerini güvence çemberine de sokmuş olurlar.

Bu önlemler daha çok satışın yapıldığı sayfalarda kullanılan sistemlerden oluşur. Özellikle ödeme sayfasına gelindiğinde çok önemli ve işe yarar güvenlik sistemleri sayesinde kredi kartı bilgilerimiz ya da diğer şahsi önemli bilgilerimiz üçüncü kişiler tarafından görülemez, elde edilemez. Bu anlamda alışı yapan tarafın yani müşterinin de e ticaret yaptığı firmanın sahip olduğu ve garanti ettiği önlemleri iyice incelemesi gerekiyor.

Bugünden sonra daha da çok yayılması beklenen e ticaret aslında her iki taraf için de büyük avantajlar sağlıyor. Her şeyden önce mağaza mağaza gezmeye zamanı olmayan insanların vakit kazanması açısından istedikleri ürün bir iki günde ayaklarına geliyor. Bunun ile birlikte ürün karşılaştırmasını oturduğu yerden yaparak, kolayca ona sahip olabilmek, ekonomik bir avantaj sağlamak duygusu da yine aynı ölçüde önem taşıyor. Karşı taraf olarak satıcıyı da düşünürsek; onun da avantaj sahibi olduğunu görüyoruz. Belli bir yerde büyük rakamlarda dükkan paraları ödemeden, firmasında fazladan adam çalıştırmaya gerek kalmadan kolayca satış yapıyor. Bu durum da onun karını yüksek oranlara çıkarıyor. Yani her iki taraf için de oldukça karlı olan bu durum, güvenli olduğu sürece sorun teşkil etmeyecek görünüyor.

E ticaret artık yasalar tarafından da özenle korunmaya ve amaçlarını belli bir şekilde ortaya koymalarına olanak sağlıyor. Son yıllarda tüketici haklarının da çok gelişiyor olması sonucunda kişiler satın aldıkları ürünü belli bir zaman diliminde iade edebiliyor. Bu konuda firmanın da herhangi bir itiraz hakkı olmayabilir. Tabi bu durum olayın şartlarına ve gelişimine göre de farklılık gösterir. Ama her iki taraf için de genellikle çok karlı olan bu ticaret türü, bundan sonra da hem satıcı kitlesini hem de müşteri kitlesini artıracaktır.

Yeni kurulan bir firma ya da marka bir mağaza açtığında tanınmış olabilmek için yıllarını harcayabilir. Ancak aynı firma e ticaret yani elektronik ticaret ortamında bir site sahibi olduğunda sadece bir yılda bile büyük bir marka haline gelebilir. Müşterisi ile doğrudan temas ve diyalog kurma şansı olduğu için, onların beklentilerinin ve şikayetlerinin de ne olduğunu bilerek, marka kalitesini yükseltir. Ondan sonrasında ise çok daha sağlam ve ona sadık bir müşteri kitlesine sahip olur. Bugün de bunun için hemen tüm markalar müşterilerine ulaşmak adına e ticareti tercih ediyor.

Yazar Hakkında Hepsine Bak

melekerdem

Bir Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. *